PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ples očima hostů

Reprezentační VI. národní krojový ples Folklorního sdružení ČR
Na VI. reprezentačním Národním krojovém plesu ve Žďáru nad Sázavou se 8. února 2003 sešla řada domácích i zahraničních hostů, kteří se nám svěřili se svými pocity.
Místostarostka města Žďáru nad Sázavou Ing. Dagmar Zvěřinová ohodnotila ples jako skvělé zahájení celé sezóny. Lidé tu nepřišli na ples jako na takový, ale aby v podstatě vyjádřili svůj vztah k folkloru, řekla. Starosta města ji pak doplnil, že prvořadě je důležité šestiletou tradici udržet, protože ples pozvedává úroveň města a jeho organizátorům za to velmi děkuji.
Mnoho pochvalných slov již vyslyšely pořadatelky vítající návštěvníky u vchodu Kulturního domu Žďárských strojíren, které příjemně přivítaly každého přícho­zího.
Mám z plesu velmi dobrý dojem, konstatoval ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Konkrétně tady je vidět, že máme na co navazovat a že náš národ se ve sjednocené Evropě neztratí.

Stejně dobré pocity měla i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslava Němcová. Ocenila především atmosféru. Mám dojem, že se tady lidé cítí šťastní, řekla.

Předseda Českého turistického sdružení pan Jan Havelka při svém oficiálním vystoupení konstatoval: Jsem velice rád, že jsme podepsali společně s Folklorním sdružením smlouvu o spolupráci. Poznávání regiónů bez místní hudby a tance by nebylo tím pravým poznáním. Při mnoha startech nebo v cílích našich pochodů jsme měli možnost seznámit se s tradicemi. A to je právě cíl naší spolupráce. Zároveň bych si přál, aby se také v české turistice zpívalo a turisté navštěvovali akce folklorních skupin.
Jsme tady téměř každý rok, vzpomínal vedoucí VUS Ondráš Brno Čestmír Komárek. Všechny soubory sem jezdí rády, protože vědí, že ples je značkou kvality. Proto je i počet zájemců o účast na této významné akci obrovský.
Častým návštěvníkem plesu je i František Dohnal, který se však ve funkci krajského hejtmana účastnil celostátního krojového setkání poprvé. Řekl bych, že je to ples, který je ve Žďáře nejvýraznější a zároveň patří mezi nejvýznamnější v kraji, svěřil se nám pan hejtman. Je vidět, že ples dělají lidé, kteří se umí a dokáží bavit. Nálada je tu vynikající.
Hejtmanova slova potvrdil i generální ředitel Českého rozhlasu pan Václav Kasík. Ples ohodnotil jedním slovem - skvělý. Na to ještě doplnil, že ho tvoří hromada lidí, kteří ze sebe mnoho dávají, aniž by na oplátku něco čekali. A to je naprosto skvělé.
VI. národní krojový ples kladně hodnotili i zahraniční hosté. Mezi nejvzdálenější patřil Mr. Tu Ratapu z delegace Nového Zélandu. Jen těžko hledal slova, aby vyjádřil obdiv k vystupujícím v krojích.
Tyto plesy jsou velice důležité, protože hudba a kroje jsou duší národa, řekl nám pan Josef Mord z Vídně. Hudba a tanec je něco sjednocujícího a je jedno, kdo ke které národnosti patří.

Je tu fantastická atmosféra, pochvaloval si Ladislav Bačinský. Závidím vám, že máte něco, co se nám u nás na Slovensku moc nevede prosazovat. Obdivuji především obrovský zájem veřejné a státní správy o folklorní dění.
Po celou dobu plesu jsem nezaslechl jedinou negativní poznámku. Spíše jen jedna velká visela ve vzduchu. O ples je větší zájem, než prostorové možnosti.

Josef Nitra

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 21.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA