PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklor na vlnách Českého rozhlasu Plzeň

Programové schema
Na vlnách Českého rozhlasu Plzeň je každý všední den vysílán půlhodinový Špalíček lidových písní (19.00 - 19.30, repríza 04.00 - 04.30 hodin) autorů Zdeňka Bláhy, Miroslava Šimandla a Michaely Benešové.

Hudební část pořadu vychází především z vlastního bohatého archivu zvukových nosičů s lidovou hudbou, které mapují západočeský region (Plzeňsko, Plassko, Klatovsko, Chodsko, Rokycansko atd.), částečně i region Čech jižních (Prácheňsko, Blata atd.).
Dvakrát v měsíci je zařazen také hudební "výlet" za moravskými - cimbálovými a gajdošskými - muzikami (vždy první a poslední pátek v měsíci).

Představovány jsou snímky amatérských lidových muzik, zpěváků a folklorních souborů i profesionálních těles věnujících se lidové hudbě a jejím úpravám (Plzeňský lidový soubor, Malá muzika apod.) Textové části Špalíčku lidových písní jsou tematicky zaměřené - jednotlivé pořady se věnují výročnímu a rodinnému zvykosloví, regionální lidové kultuře a lidovým muzikám; pozornost je věnována rovněž aktualitám z oblasti folklorismu a folklorního hnutí (pozvánky na folklorní pořady, festivaly, slavnosti apod.).
Několik lidových písní se ve vysílání objevuje i v Dopoledním folklorním okénku (08.50 - 09.00), které je zároveň pozvánkou k poslechu večerního Špalíčku lidových písní.

Kromě Špalíčku lidových písní je pravidelně jedenkrát v měsíci (vždy první neděle 14.00 - 15.00 hod.) vysílán v přímém přenosu pořad U muziky s Plzeňáky aneb O chodovarský soudek.
Jedná se o zábavný, soutěžní pořad, ve kterém účinkují pokaždé dvě kapely se svými zpěváky. V současné době se v pořadu pravidelně střídají dechové kapely (autor Jaroslav Kopejtko) s folklorními soubory a lidovými - dudáckými a cimbálovými - muzikami (autor Michaela Benešová).

Diváci ve studiu i posluchači prostřednictvím telefonu, SMS zpráv i ankety na webových stránkách ČRo Plzeň udělují během přímého přenosu kapelám své hlasy a vítězná kapela si pak z Plzně odváží výhru v podobě soudku chodovarského piva.
Dne 1. ledna 2003 byly na webu ČRo Plzeň navíc spuštěny také samostatné stránky věnované folkloru a folklornímu hnutí. Kromě zpravodajských příspěvků z oblasti folklorního hnutí a lidové kultury v regionu je zde k dispozici i úplný přehled témat všech folklorních pořadů vysílaných na vlnách Čro - vždy s měsíčním předstihem. Folklorní stránky Čro Plzeň můžete navštívit na adrese:

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 22.05.2003 v 19:58 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA