PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklor na vlnách Českého rozhlasu Plzeň

Na vlnách Českého rozhlasu Plzeň je každý všední den vysílán půlhodinový Špalíček lidových písní (19.00 - 19.30, repríza 04.00 - 04.30 hodin) autorů Zdeňka Bláhy, Miroslava Šimandla a Michaely Benešové.
Na vlnách Českého rozhlasu Plzeň je každý všední den vysílán půlhodinový Špalíček lidových písní (19.00 - 19.30, repríza 04.00 - 04.30 hodin) autorů Zdeňka Bláhy, Miroslava Šimandla a Michaely Benešové. Hudební část pořadu vychází především z vlastního bohatého archivu zvukových nosičů s lidovou hudbou, které mapují západočeský region (Plzeňsko, Plassko, Klatovsko, Chodsko, Rokycansko atd.), částečně i region Čech jižních (Prácheňsko, Blata atd.).
Dvakrát v měsíci je zařazen také hudební "výlet" za moravskými - cimbálovými a gajdošskými - muzikami (vždy první a poslední pátek v měsíci). Představovány jsou snímky amatérských lidových muzik, zpěváků a folklorních souborů i profesionálních těles věnujících se lidové hudbě a jejím úpravám (Plzeňský lidový soubor, Malá muzika apod.) Textové části Špalíčku lidových písní jsou tematicky zaměřené - jednotlivé pořady se věnují výročnímu a rodinnému zvykosloví, regionální lidové kultuře a lidovým muzikám; pozornost je věnována rovněž aktualitám z oblasti folklorismu a folklorního hnutí (pozvánky na folklorní pořady, festivaly, slavnosti apod.).
Několik lidových písní se ve vysílání objevuje i v Dopoledním folklorním okénku (08.50 - 09.00), které je zároveň pozvánkou k poslechu večerního Špalíčku lidových písní.
Kromě Špalíčku lidových písní je pravidelně jedenkrát v měsíci (vždy první neděle 14.00 - 15.00 hod.) vysílán v přímém přenosu pořad U muziky s Plzeňáky aneb O chodovarský soudek. Jedná se o zábavný, soutěžní pořad, ve kterém účinkují pokaždé dvě kapely se svými zpěváky. V současné době se v pořadu pravidelně střídají dechové kapely (autor Jaroslav Kopejtko) s folklorními soubory a lidovými - dudáckými a cimbálovými - muzikami (autor Michaela Benešová). Diváci ve studiu i posluchači prostřednictvím telefonu, SMS zpráv i ankety na webových stránkách ČRo Plzeň udělují během přímého přenosu kapelám své hlasy a vítězná kapela si pak z Plzně odváží výhru v podobě soudku chodovarského piva.
Dne 1. ledna 2003 byly na webu ČRo Plzeň navíc spuštěny také samostatné stránky věnované folkloru a folklornímu hnutí. Kromě zpravodajských příspěvků z oblasti folklorního hnutí a lidové kultury v regionu je zde k dispozici i úplný přehled témat všech folklorních pořadů vysílaných na vlnách Čro - vždy s měsíčním předstihem.

Folklorní stránky Čro Plzeň můžete navštívit na adrese:

Michaela Benešová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 28.05.2003 v 21:51 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA