Slavná tradice Pošumavských věnečků v Praze pokračuje
Do historie Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze byla v Národním domě na Smíchově vepsána nová kapitola.
Do historie Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze byla v Národním domě na Smíchově vepsána nová kapitola. Stal se jí 67. pošumavský věneček, který tradičně zahájil dlouhý průvod krojovaných. Pak byl za tónů pochodu Sláva Chodsku přinesen čestnou stráží s praporečníkem slavný prapor Sdružení rodáků. Moderátor večera Josef Pospíšil předal slovo předsedovi Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze Dr. Václavu Kupilíkovi a ten přivítal všechny přítomné hosty a účinkující. Poděkoval sponzorům i vedení Národního domu za pomoc při uskutečnění této krásné přehlídky chodského folkloru v hlavním městě. Hudba zahrála sólo pro krojované a velký chodský reprezentační ples mohl začít.
Vedle tanečního orchestru Jindřicha Váchy se postupně v hlavním sále představila Budějcká kapela Ády Školky (bývalá Budvarka), krojovaný taneční soubor Hanáků z Prahy, orchestr Junior i malebný dětský folklorní soubor Kolíček. V Arbesově sále hrál skvěle dechový orchestr Ústřední hudby Armády České republiky se svými sólisty, který v průběhu večera vystřídali i další účinkující. Jako host zazpívala sólistka Českého rozhlasu Plzeň Věra Příkazská. Chodský folklor představil v Praze Postřekovský národopisný soubor s dudáckou kapelou a skvělými zpěváky. V úvodu Věnečku zazpívaly sestry Jana Hojdová a Marie Freiová i manželé Jiří a Anna Kapicovi, čímž dostalo slavnostní zahájení neopakovatelný slavnostní až obřadný ráz.
Všichni účinkující z horního Chodska sklidili za své vystoupení na slavné pražské scéně bouřlivý potlesk zaplněných sálů a od organizátorů dostali pomyslnou velkou jedničku. Předseda Sdružení V. Kupilík k tomu říká: Když jsem z pódia vítal, tak jako každoročně, krojované z chodských vesnic, ještě jsem netušil, jak skvělé představení předvedou. Vedle promyšlené choreografie, tanečního, hudebního i pěveckého mistrovství oceňujeme i vskutku profesionální přístup účinkujících. Hrálo se a zpívalo ještě dávno před zahájením Věnečku u vchodu pod nádhernou sloupovou klenbou Národního domu. Už tady svojí dochvilností a zapálením pro věc postřekovský národopisný soubor nenechal nikoho na pochybách, v jakém světle se přijel do Prahy představit. Se souborem plným mladých tváří přijeli, tak jako tomu bylo často po dlouhá léta desetiletí, i nejstarší členové souboru. Jsou u nás v Praze vždy srdečně vítáni.
Mezi významnými osobnostmi slavnostního večera byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, který průběh večera pozorně sledoval, aby mohl říci: Pošumavské věnečky v Praze mají obrovskou tradici a velký folklorní význam. Líbí se mi jejich neopakovatelná atmosféra. Budeme teď s předsedou Sdružení rodáků hledat cestu, jak tuto významnou zájmovou instituci a Chodsko více zviditelnit i v rámci velkých celostátních folklorních projektů.
V pořadí 67. pošumavský věneček se zapíše do análů jako jeden z nejúspěšnějších ve své přebohaté historii, během které se zejména v Lucerně a později i v Národním domě vystřídaly celé generace návštěvníků z chodských vesnic, Domažlic i z celého Pošumaví. I častý návštěvník, národopisec a skladatel Jindřich Jindřich, stejně jako další legendy folkloru a národopisu, by o tom v muzikantském nebi mohly vyprávět.
Václav Kupilík
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 01.06.2003 v 21:51 hodin