PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slavná tradice Pošumavských věnečků v Praze pokračuje

Do historie Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze byla v Národním domě na Smíchově vepsána nová kapitola.
Do historie Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví - Psohlavci v Praze byla v Národním domě na Smíchově vepsána nová kapitola. Stal se jí 67. pošumavský věneček, který tradičně zahájil dlouhý průvod krojovaných. Pak byl za tónů pochodu Sláva Chodsku přinesen čestnou stráží s praporečníkem slavný prapor Sdružení rodáků. Moderátor večera Josef Pospíšil předal slovo předsedovi Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze Dr. Václavu Kupilíkovi a ten přivítal všechny přítomné hosty a účinkující. Poděkoval sponzorům i vedení Národního domu za pomoc při uskutečnění této krásné přehlídky chodského folkloru v hlavním městě. Hudba zahrála sólo pro krojované a velký chodský reprezentační ples mohl začít.

Vedle tanečního orchestru Jindřicha Váchy se postupně v hlavním sále představila Budějcká kapela Ády Školky (bývalá Budvarka), krojovaný taneční soubor Hanáků z Prahy, orchestr Junior i malebný dětský folklorní soubor Kolíček. V Arbesově sále hrál skvěle dechový orchestr Ústřední hudby Armády České republiky se svými sólisty, který v průběhu večera vystřídali i další účinkující. Jako host zazpívala sólistka Českého rozhlasu Plzeň Věra Příkazská. Chodský folklor představil v Praze Postřekovský národopisný soubor s dudáckou kapelou a skvělými zpěváky. V úvodu Věnečku zazpívaly sestry Jana Hojdová a Marie Freiová i manželé Jiří a Anna Kapicovi, čímž dostalo slavnostní zahájení neopakovatelný slavnostní až obřadný ráz.

Všichni účinkující z horního Chodska sklidili za své vystoupení na slavné pražské scéně bouřlivý potlesk zaplněných sálů a od organizátorů dostali pomyslnou velkou jedničku. Předseda Sdružení V. Kupilík k tomu říká: Když jsem z pódia vítal, tak jako každoročně, krojované z chodských vesnic, ještě jsem netušil, jak skvělé představení předvedou. Vedle promyšlené choreografie, tanečního, hudebního i pěveckého mistrovství oceňujeme i vskutku profesionální přístup účinkujících. Hrálo se a zpívalo ještě dávno před zahájením Věnečku u vchodu pod nádhernou sloupovou klenbou Národního domu. Už tady svojí dochvilností a zapálením pro věc postřekovský národopisný soubor nenechal nikoho na pochybách, v jakém světle se přijel do Prahy představit. Se souborem plným mladých tváří přijeli, tak jako tomu bylo často po dlouhá léta desetiletí, i nejstarší členové souboru. Jsou u nás v Praze vždy srdečně vítáni.
Mezi významnými osobnostmi slavnostního večera byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, který průběh večera pozorně sledoval, aby mohl říci: Pošumavské věnečky v Praze mají obrovskou tradici a velký folklorní význam. Líbí se mi jejich neopakovatelná atmosféra. Budeme teď s předsedou Sdružení rodáků hledat cestu, jak tuto významnou zájmovou instituci a Chodsko více zviditelnit i v rámci velkých celostátních folklorních projektů.

V pořadí 67. pošumavský věneček se zapíše do análů jako jeden z nejúspěšnějších ve své přebohaté historii, během které se zejména v Lucerně a později i v Národním domě vystřídaly celé generace návštěvníků z chodských vesnic, Domažlic i z celého Pošumaví. I častý návštěvník, národopisec a skladatel Jindřich Jindřich, stejně jako další legendy folkloru a národopisu, by o tom v muzikantském nebi mohly vyprávět.

Václav Kupilík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 01.06.2003 v 21:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA