PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Za Alenou Skálovou

V kalných dnech první dekády února nás opustila bytost, která obohatila mnoho životů, probíhajících vedle ní samé.
Přitahovalo je charisma její činnosti. Potřebovala k ní početný aparát, z něhož si každý bral pro sebe, co v jeho životě scházelo, na oplátku vkládal vše, co měl. Někdy by se byl bez ní ani nedozvěděl, co v sobě nosí. Zejména pro mladé měla velkou přitažlivost, objevovali v jejím zorném úhlu rozmanitost vidění tohoto světa, škálu lidských emocí a postojů, s nimiž se mohli ztotožnit nebo je odmítnout.

Jejím vyjadřovacím způsobem byl pohyb, taneční, výrazný, razantní a plně sdělný, kterému rozuměli beze zbytku i lidé hovořící jinou řečí. Dovedla vyjádřit všechny odstíny emocí, od široké škály humoru po dramatické, vyhrocené a hraničící se smyslem lidského bytí. Intelekt ji bezpečně vedl k libretům, byť předtím zpracovaným již mnohokrát, nesoucím však vždy nový úhel pohledu. Nacházela je převážně v obsahu lidových písní, taneční jazyk byl přes veškerou originalitu český a charakteristický.
Opouštěla nás postupně, vytrácela se z našeho okruhu běžných starostí, do nějž dovedla v čase síly přinést třpyt, barevnost a odlišnost vidění světa. Měla dar nevšedního pohledu, nakažlivého vůči interpretům jejích choreografií i vůči divákům. Těm prvním byla vzácnou dárkyní smysluplné a nadějné seberealizace, těm druhým chvílí odlišné existence. Rozdávala radost všem věkovým kategoriím. Neměla nouzi o doplnění souboru, mladí se za ní sami táhli, starší se drželi do poslední chvíle, kterou jim realita poskytla. Rozuměla si se spoluautory, na nichž byla závislá, a měla na ně štěstí. Dovedla přijímat i nabízet. Osud jí nedal život bez komplikací, udržela si však právo vlastní vůle. Stala se legendou ještě za své existence v tomto světě. Do lidí vložila i svou budoucnost. Ponesou ji v sobě všichni, kteří s ní přišli do styku.

S Alenou Skálovou - Špačkovou jsme se rozloučili v kostele U Salvátora v Praze 10. února 2003.

Barbora Čumpelíková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 03.06.2003 v 21:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA