PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

7. Mezinárodní folklorní festival
PLZEŇ DÝŠINA 2003

13. - 15. června 2003
Ve dnech 13. až 15. června 2003 pořádají Město Plzeň, Obec Dýšina, Folklorní sdružení České republiky, Krajský úřad Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně, Soubor písní a tanců JISKRA Plzeň, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Český rozhlas Plzeň již 7. Mezinárodní folklorní festival.
f
Záštitu nad festivalem převzali místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jan Ruml, hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann a primátor Plzně Jiří Šneberger.
Významnou událostí festivalu je 45. výročí založení Souboru písní a tanců Jiskra, jehož členové stáli v roce 1997 u zrodu festivalu.
Českou republiku budou reprezentovat plzeňské soubory Jiskra, Jiskra 1958, SOP (Spolek odvážných pedagogů), Meteláček, Mladinečka, dýšinské soubory Gutta a ochotnický spolek Lucifer, Lidová muzika z Chrástu, Máječek z Nýřan, Úslavaček Starý Plzenec, Chodský národopisný soubor z Postřekova, Ostravička z Frýdku -Místku, Oldrzychovice z Oldřichovic a Nisanka z Jablonce nad Nisou. Zahraničí zastupují soubory Brezová ze Slovenska, Volkstanzgruppe Furtwagen z Německa, Arlecchino z Itálie, Trachtengruppe Brienz ze Švýcarska, Dainava z Litvy, Alba Regia z Maďarska, Jimpani ts‘ Anarhikua a Tonalli Ambar z Mexika. Představí se také vítězové regionálního kola soutěže ve zpěvu lidových písní Zpěváček 2003.
Festivalové programy, které zajistí výše jmenované soubory, se budou odehrávat od pátku do soboty na scéně u Branky a na náměstí republiky v Plzni a na návsi v Dýšině. V neděli dopoledne je v Plzni připraven Hlavní dětský pořad na scéně u Branky, a vyvrcholením festivalu je odpolední Galaprogram v plzeňském kině Elektra.
Tradiční jsou páteční dopolední výchovné koncerty v kulturním sále Střední průmyslové školy dopravní v Plzni. V sobotu dopoledne je na scéně u Branky specielní pořad věnovaný národnostním menšinám a 5. výročí spolupráce s Německem. V samostatných vystoupeních se postupně představí všechny zahraniční soubory a Mládežnická dechová hudba.
Ozdobou festivalu budou historické a krojované průvody se selskou jízdou. Pozornosti neunikne ani Staročeský jarmark, ukázky lidových řemesel a lidové gastronomie se soutěží o nejlepší dýšinský hluchec. Pro účastníky festivalu je připraven Country večer a diskotéka. Český rozhlas před zahájením festivalu vysílat Špalíčky lidových písní.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas v rámci 80. výročí zahájení vysílání, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a TV ZAK - televize západočeského regionu. Festival podpořili CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha , Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Berger Bohemia a.s., Ingem, Raiffeisen BANK, Kooperativa, Menk, Altea, Strabak, Nowaco, Všestav, TOI TOI, Poštovní spořitelna a další sponzoři.

Zpracoval:
Václav Horčička 3.6.2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 05.06.2003 v 16:52 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA