PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Selské slavnosti v Holašovicích , 18. - 20. 7. 2003

Tisková zpráva
Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 18. - 20. 7. 2003 již po šesté, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno původními technikami a výrobními postupy řemeslníky v lidových kostýmech.
Garantem této přehlídky lidové tvořivosti, je Sdružení lidových řemeslníků a výrobců České republiky - SLŘaV, které má širokou základnu členů. Pravidelně se jarmarku účastní více jak 200 řemeslníků, skutečných vyznavačů lidového řemesla z celé České republiky, ale i ze zahraničí.
Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností bude mnoho folklorních souborů nejenom z Čech a Moravy, ale chceme do skladby programu zahrnout i podívanou na kulturu a folklór jiných zemí. Tento ročník je již třetím, kdy budeme moci přivítat také folklorní soubory a ostatní účinkující z blízkých i vzdálenějších koutů Evropy. V průběhu minulých dvou ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska a Bulharska.
Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a folklóru a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých zemí. Snahou organizátorů je, aby se Holašovice staly místem potkávání jednotlivých kultur a staly se dalším místem pořádání Mezinárodních folklorních festivalů v České republice.
V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, ani jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké.
Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere.
Srdečné pozvání všem !

Sdružení lidových řemeslníků a výrobců ČRKrajinská 22,
370 01 České Budějovice

Petr Uhlíř - předseda
Tel.: 387 318 283
Fax: 387 438 327

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Holašovice
Zveřejněno 15.06.2003 v 18:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA