PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ZPRÁVA O USKUTEČNĚNÍ
V. ZEMSKÁ PŘEHLÍDKY DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ MORAVY A SLEZSKA

KROMĚŘÍŽ, 8.6. 2003
Tisková zpráva
ZPRÁVA O USKUTEČNĚNÍ
V. ZEMSKÁ PŘEHLÍDKY DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ MORAVY A SLEZSKA - KROMĚŘÍŽ, 8.6. 2003
V neděli 8. června se v kroměřížském domě kultury setkalo 14 dětských folklorních souborů, aby ukázaly současnou úroveň dětského folkloru na Moravě a ve Slezsku. Na páté zemské přehlídce nechyběly soubory Dyjavánek Znojmo, Handrláček Kunovice, Klásek Kralice na Hané, Kopaničárek Starý Hrozenkov, Kvítek Telč, Olšinka Orlová, Ostravička Frýdek-Místek, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, Valentýnek Prostějov a Veličánek Velká nad Veličkou. Výkvět moravského a slezského dětského folkloru doplnili Padoláček z Hronova jako zástupce českých regionů a místní soubory Rozmarýnek z Kroměříže a Malá Rusava z Bystřice pod Hostýnem. Představení souborů jednoznačně prokázalo, že se folklor na Moravě a ve Slezsku nemusí obávat o svoji budoucnost. Pestrost lidových krojů, koncepce programů, charakteru hudebního doprovodu a věkové struktury souborů nebyla provázena zásadními rozdíly v úrovni vystoupení. Ta byla naopak ve u většiny souborů velmi vysoká a prokázala, že výběr na přehlídku nebyl náhodný. Přehlídka se stala také odměnou pro děti, jejich vedoucí a rodiče za dlouhodobou práci v souborech.
Přehlídka, pořádaná Folklorním sdružením ČR ve spolupráci s Městem Kroměříží, Zlínským krajem, Domem kultury Kroměříž a Rotary klubem Kroměříž s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, byla věnována výročí zapsání Arcibiskupského zámku a historických zahrad v Kroměříži do seznamu světového dědictví UNESCO a 80. výročí Českého rozhlasu. Dva z účastníků vystoupili společně s místními soubory také na řemeslnickém jarmarku, který se konal předešlého dne na Velkém náměstí v Kroměříži. Širší prezentaci souborů před kroměřížskou veřejností v neděli zabránilo úmorné vedro, pro které byl odpolední koncert na náměstí zrušen.
Mezi hosty přivítali pořadatelé všechny tři patrony přehlídky - pana Pavla Němce, ministra pro místní rozvoj ČR, pana Josefa Smýkala, poslance Parlamentu ČR a pana Jiřího Severina, člena rady Zlínského kraje, starostu Města Kroměříže pana Petra Dvořáčka, generálního ředitele Národního osvětového centra Bratislava pana Jána Tazberíka a řadu dalších. Přes nepříznivé podmínky si do Domu kultury v Kroměříži tentokrát našlo cestu také více občanů měst a okolí.
Z přehlídky byly pořízeny videozáznam a fotodokumentace, které mohou zájemci získat prostřednictvím Folklorního sdružení ČR.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 10.6.2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Kroměříž
Zveřejněno 17.06.2003 v 20:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA