PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Čelisti v Plzni a hluchec v Dýšině

Horor nečekejte. Považuji za slušné na to upozornit hned v úvodu. To proto, aby ti, kteří hledají v názvu článku nějaké podobné poselství, nebyli zklamáni. To raději ani nečtěte dál. Ono totiž při folklorních festivalech o horory obvykle nejde. Přesto na 7. Mezinárodním folklorním festivalu Plzeň 2003 a Dýšinských folklorních slavnostech od 13. do 15. června nebyla o překvapení nouze. Ty čelisti i hluchec k nim patří.
Už jsem viděl spoustu zajímavých a neobvyklých hudebních nástrojů, ale to, na co hrál jeden z muzikantů mexického souboru Tonalli ambar, patří k raritám. Alespoň u nás určitě. Držel totiž v rukou oslí čelisti i se zuby a hrál na ně. Folklorní soubor Tonalli ambar přijel z Mexico-City. Tonalli znamená duše a ambar sluneční paprsek. Takže by se mohlo zdát, že pan Zákopčaník své oblíbené rčení Slunce v duši převzal právě od nich. Nebo to bylo naopak? Do Plzně na festival přijela dětská část souboru a byla to jeho vůbec první zahraniční cesta. Nutno dodat, že velice úspěšná. Kdekoli se děti z Tonalli ambar objevily, sklidily obrovský potlesk. V Dýšině navíc přilákaly na jeviště děti i dospělé z jiných souborů a tak se v jednu chvíli tančilo opravdu mezinárodně.

Čelisti už jsem vám vysvětlil, zbývá hluchec. Přiznám se, že pozvánka na dýšinský hluchec mne hned zaujala. To proto, že jsem nevěděl, co si pod tím představit. Pokud taky netušíte, paní Božena Kubátová vám to poví. Já jen dodávám, že je výborný a někde se mu říká také litina a jinde brdlajs.

Čelisti a hluchec samozřejmě zdaleka není to jediné, čím plzeňský a dýšinský festival zaujaly. Hezky to vyjádřil například senátor Jan Ruml, který převzal nad akcemi záštitu. O Dýšině vám víc zase prozradí paní starostka, které místní říkají rychtářka. A na celkové zhodnocení festivalu jsem se zeptal ředitelky Mgr. Michaely Benešové. A pokud vás zajímá o obou akcích ještě něco víc, například jak se hraje na komára nebo o Spolku odvážných pedagogů, či další a další fakta, neváhejte a klikněte si na FOTO GALERII.

Úplné znění článku, včetně zvukových příspěvků najdete na:
http://www.adam.cz/scripts/detail.asp?id=911

Dětská tisková agentura (DTA), zařazeno: 16.6.2003, rubrika: Sdružení
Odkaz:
www.dta.zde.cz

Mezinárodní folklorní festival Plzeň, Čelisti v Plzni a hluchec v Dýšině
Mezinárodní folklorní festival Plzeň, Čelisti v Plzni a hluchec v Dýšině
Mezinárodní folklorní festival Plzeň, Čelisti v Plzni a hluchec v Dýšině

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 3 názory)


23.06.2003 v 20:20Ladislav Hollý

Omlouvám se za uvedenou chybu, odkaz se pod článkem nezobrazil kvůli špatnému nastavení. Nevšiml jsem si toho. Omlouvám se.


21.06.2003 v 23:53Slávek Hrzal

To že nefugují odkazy není chyba DTA, ale toho, kdo článek přebíral na tyto stránky. Souhlasím, že takto to nevypadá moc dobře. Pokud chcete vidět fotky, klikněte si na originál článku a www.adam.cz (viz http://www.adam.cz/scripts/detail.asp?id=911) nebo na www.dta.zde.cz.
Slávek Hrzal


Zajimavy prispevek; rad bych se podival i na ty avizovane odkazy, bohuzel zadny nefunguje.


Zveřejněno 17.06.2003 v 21:28 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA