PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Indiáni řádili v Šumperku

[autor: Slávek Hrzal, foto Jiřina Vrbová]
To slovo řádili by asi mělo být v uvozovkách. Spíš by se hodilo tančili. Ovšem on ten jejich pohyb je jaksi divočejší než jsme zvyklí. A asi je trochu přehnané i to tvrzení, že to byli indiáni. I když, jak mi řekl Rau'l Becerra Arana, peruánský folklór čerpá ze zvyků říše Inků. A dá se předpokládat, že tanečníci a tanečnice peruánského souboru Imagen Peruana jsou potomky indiánů. Ovšem to nebyl zdaleka jediný zahraniční folklorní soubor, který se na 13. mezinárodním folklorním festivalu v Šumperku (14. - 18.8. 2003) představil. Bylo jich víc. I s těmi našimi celkem čtrnáct (snad jsem dobře počítal). Koneckonců, všechny je před šumperskou radnicí panu starostovi představila ředitelka festivalu paní Drtilová a i vy si to můžete prohlédnout a poslechnout.
Festival měl ještě několik nej. Tak například se divákům představil místní soubor Senioři. Jeho nejstaršímu členu je letos 77 let. A nejmladší účastník Martin Marhold přijel z Brna se souborem Májek. Jsou mu 4 roky. Soubory v Šumperku dokázaly roztančit ulice, náměstí i park "U sovy", večerní vystoupení v letním divadle zvedalo diváky z lavic.
Šumperský mezinárodní festival patří k šesti nejvýznamnějším v naší republice a má statut IOV. Co ta zkratka znamená pro neznalé vysvětluje předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica ZDE. Pochvalně se o festivalu vyjadřovali i hejtman Olomouckého kraje Jan Březina a poslanec Petr Krill. Takže ředitelka celého toho několikadenního folklorního maratónu nakonec konstatovala, že ta třináctka vůbec nebyla nešťastná a za rok se všichni můžeme těšit na pokračování čtrnácté. Nenechte si to ujít!
Mezinárodní folklorní festival Šumperk, soubor z Peru
Soubor z Peru
Mezinárodní folklorní festival Šumperk, sukně

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

24.08.2003 v 22:25A B

na adresu http://alda4.wz.cz jsem dal galerii fotek, ktere jsem nafotil na tomto festivalu


Zveřejněno 19.08.2003 v 17:12 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA