PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Co přinesl 48. ročník folklorního festivalu CHODSKÉ SLAVNOSTI A VAVŘINECKÁ POUŤ 8. - 10.8.2003

Především je třeba říct, že probíhal za úmorného vedra, což bylo náročné jak pro účinkující, tak pro celou organizační složku. Jsem rád, že mravenčí práce, úsilí a nervy i únava každého z nás byla vyvážena dobrými výsledky účinkujících na jednotlivých pódiích.
Každým rokem přicházíme s nějakými nápady ať po stránce koncepční a organizační, tak s nápady pro účinkující. Tím se náš festival dostává do nových rozměrů a je třeba poděkovat jen hlavnímu organizátorovi a finančnímu sponzorovi - tj. městu Domažlice za finanční zajištění. Bez něho bychom zůstali na úrovni let před sedmi lety, kdy se pořady odehrávaly na pódiu u brány a na letním kině. Dnes máme pódia: u brány na náměstí, u Chodského hradu, u Penzionu v Baldovské ulici, na letním kině, zajišťujeme akci na Vavřinečku, mažoretky na náměstí, seminář v A-triu Chodského hradu a zahájení festivalu před radnicí. Celkem letos bylo deset dechovkových pořadů, folklorních v Domažlicích devět + Mrákovská hyjta, dva pořady měli šermíři a jeden mažoretky. Z toho bylo dětských pořadů šest + mažoretky. To je naše statistika. V Domažlicích ale proběhlo ještě mnoho jiných kulturních pořadů v různých žánrech. Například se hrálo ve stanu na parkovišti pod poliklinikou (folklór-folk-rock), dále ve stanu na Chodském náměstí, u "Paulera", ve Fontana clubu, u Beroušků, na parkovišti u Pankráce (u Sokoláku), v Modica baru, hotelu Kalous a další hospody jako u Šnajdrů, v Koruně apod. To vše patří k Chodským slavnostem a Vavřinecké pouti.
Hovořil jsem několikrát, že náš festival je přehlídkou tradic, krojů, hudby a poudaček, tradičních řemesel, ale především setkávání se lidí s lidmi. Do Domažlic přijíždějí rodáci snad z celého světa. V Domažlicích se ale také setkávají účinkující, a to od těch nejmladších, kterým dáváme přednost, až po ty starší. V tom vidím velikost festivalu. Mládí je pro nás zárukou, že i v Evropské unii neztratíme svoji identitu a náš krásný chodský kroj, písně a poudačky bude obdivovat svět. Děti, které u nás vyrůstají, se od mládí seznamují s naší kulturou, vyrůstají v národopisných souborech a již od mládí tak reprezentují náš specifický region.
Letošní ročník také navštívila řada osobností. Z těch církevních chci jmenovat biskupa Msgre Karla Herbsta SDB a rodáka z Domažlic Pátera IUDr. Marcela Šmejkala. Z ostatních ministra financí Mgr. Bohuslava Sobotku, ministryni zdravotnictví MUDr. Marii Součkovu, senátora Ing. Petra Smutného, předsedu folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenicu, prezidenta kultury španělské Katalanie pana Sabate, sekretáře obce sokolské p. Františka Kováře, a dále byli přítomni senátoři a poslanci parlamentu ČR, starostové měst apod. (na této úrovni je třeba připomenout náš folklorní festival).
Co se týká propagace, myslím, že Domažlický deník letos udělal oproti loňskému roku značný pokrok. K mimořádnému číslu denně informoval o blížícím se festivalu a fotografiemi nešetřil. Články vyšly i v MF Dnes, Právu, vysílal nás Český rozhlas Plzeň, Šumava, Frekvence, TV Nova vysílala ve "Snídani s Novou" v pátek ráno přímo z Domažlic. Mimořádné číslo našeho Zpravodaje se také povedlo. Chybí nutně ale propagační bulletin CHSL a VP (barevný) a další materiály, které by náš festival reprezentovaly.
Z našich internetových stránek byl stažen program CHSL a Vavřinecké poutě 1469 x v češtině, 124 x v němčině, 55 x ve francouzštině, 21 x v angličtině. Znamená to, že o naše webové stránky je zájem.
Okolo hlavních pořadů se točilo více jak 150 pořadatelů. K nim je třeba přidat zdravotnické hlídky červeného kříže, požární asistenční dozor a na stovku lidí z Domažlických technických služeb s. r. o., stávající se o úklid města. Těm všem patří dík za hladký průběh našeho festivalu.
Dále bych chtěl poděkovat všem účinkujícím za vystoupování na jednotlivých pódiích, zvláště pak folklorním souborům z Mrákova, Klenčí a Postřekova, Konradyho dudácké muzice, Domažlické dudácké muzice, všem režisérům a moderátorům. Zvláštní dík patří panu starostovi Josefu Janečkovi z Mrákova a jeho rodině, že jsme od nich mohli natočit pečení koláčů do snídaně s novou. Místnosti na šatny k pódiím nám několik let tradičně půjčuje Obchodní akademie Domažlice a Nábytkář Domažlice - moc děkujeme.
Na sponzorování festivalu se podílely: Město Domažlice, Krajský úřad Plzeň, Odborový svaz pracovníků kulturních zařízení, Plynoma Domažlice, Gambrinus Plzeň, Folklorní sdružení ČR. Mediální partneři OSA, Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel a další.

Zdeněk Peroutka,ředitel festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 06.10.2003 v 11:32 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA