PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ZPRÁVA O USKUTEČNĚNÍ VII. NÁRODNÍHO KROJOVÉHO PLESU FOLKLORNÍHO SDRUŽENÍ ČR

Žďár nad Sázavou, 7. 2. 2004
V sobotu 7. února 2004 se v Domě kultury ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil VII. Národní krojový ples Folklorního sdružení České republiky. Spolupořadateli plesu byli vedle Folklorního sdružení ČR také Město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Horácké folklorní sdružení, Generali pojišťovna a.s., Žďas a.s., soubor Studánka Žďár nad Sázavou a desítky dalších sponzorů. Záštitu nad plesem převzali místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR paní Miroslava Němcová, hejtman Kraje Vysočina pan František Dohnal a generální ředitel Českého rozhlasu pan Václav Kasík.
Národní krojový ples FOS 2004
Plesu, který byl letos opět beznadějně vyprodán, se zúčastnilo na 1300 účastníků, z nich více než čtyři sta v lidových krojích, kteří reprezentovali 22 folklorních souborů z celé naší vlasti. Jeden soubor, Die Amraser, přijel ze sousedního Rakouska. Mezi zvláště významné hosty patřili vedle paní Němcové a pana Dohnala pan Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí ČR, senátorka paní Alena Gajdůšková, senátoři pan Rostislav Harazin a pan Adolf Jílek, pan poslanec Josef Smýkal, pan Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu, paní Marta Hubová, tajemnice školského výboru Senátu, pan Jan Havelka, předseda Klubu českých turistů, početná delegace čelních představitelů Kraje Vysočina, starosta Města Žďár nad Sázavou pan Jaromír Brychta, jeho zástupkyně paní Dagmar Zvěřinová, generální ředitel ŽĎAS, a.s. pan František Hudák, zástupce z pojišťovny Generali pan Risto Sokolovski a desítky starostů a primátorů, představitelů regionů, ředitelů festivalů, generálních ředitelů partnerských firem i představitelů spolupracujících institucí. Celkem se plesu zúčastnilo na 350 významných hostů. Nechyběli ani hosté ze zahraničí. Rakousko reprezentovali prezident celorakouského krojového svazu Herbert Ullmann a jeho viceprezident Josef Mord, Slovensko zastupovala kozulka Mariana Čičmancová a předseda VFZ Ladislav Bačinský, z Ruska přijela paní Marina Spiridonová, Polsko reprezentovali kulturní pracovníci města Legnica Dorota Purgal a Tadeusz Spendowski, z Itálie poctil ples svou návštěvou prezident mezinárodní organizace IGF a italského folklorního hnutí F.I.T.P. Alessandro Lillo, Španělsko zastupovali prezident kulturní asociace Jaune Sabate Ferrero a viceprezident Andreu Esteve Galindo, za Bulharsko se zúčastnil rada Velvyslanectví Bulharské republiky pan Petr Zlatev, nechyběli ani zástupci ambasády Indonésie.
Národní krojový ples FOS 2004
Úvodního předtančení Českou a později Moravskou besedou se zúčastnilo 18 kolon (68 tanečních párů) krojovaných členů souborů z Horácka, severních a jižních Čech, Chodska, Hané, Valašska, hanáckého Slovácka a Slovácka. O přízeň účastníků plesu se v divácké soutěži o titul Miss plesu ucházelo 9 dívek. Vítězka, Helena Sochorová, byla dekorována prezidentem mezinárodní organizace IGF a italského folklorního hnutí F.I.T.P. panem Alessandrem Lillem. K tanci a poslechu hrála po celý večer Slovácká dechová hudba Ištvánci ze Šardic, Domažlická dudácká muzika, Cimbálová muzika VUS Ondráš Brno a lidové muziky některých zúčastněných souborů.
Národní krojový ples FOS 2004
Generálními sponzory plesu byli Generali Pojišťovna, a.s. a ŽĎAS, a.s., ples dále významně podpořili Město Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, Hydroprojekt CZ a.s., Colas CZ a.s., Sklo Bohemia a.s. Světlá nad Sázavou, CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha, Sdružení Tradice ČR a řada dalších příznivců a sponzorů. Mediálními partnery plesu se stali Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Rádio Proglas, MF- Dnes regionální pobočka, Noviny žďárské radnice, Parola s.r.o. Jihlava, Radio Domino, a Č.M. Televizní společnost.
Národní krojový ples FOS 2004
Letošní v pořadí již sedmý Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR důstojně navázal na své předchůdce a přispěl k oblibě této svým charakterem ojedinělé akce v ČR, ve Žďáru nad Sázavou i v Kraji Vysočina. Tento ples je kromě významného společenského setkání také místem zahájení sezóny folklorních akcí pořádaných Folklorním sdružením ČR. Jimi jsou nejen hlavní akce sdružení, k nimž řadíme soutěž Zpěváčci, zemskou přehlídku českých dětských souborů, festival dětských souborů Písní a tancem nebo přehlídku Zpěváček - Slávik, ale také akce spolupořádané, z nichž za nejvýznamnější lze považovat pět desítek folklorních festivalů a lidových slavností uspořádaných během roku v celé České republice.

Zpracovala: Barbora Skulínková

Fotogalerie z plesu naleznete pod tlačítkem "Další informace" - Národní krojový ples v sekci FOTOGALERIE

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

16.02.2004 v 13:51orf

Taky stejná otázka ohledně fotek z plesu??? Bylo by to super sem něco hodit..........


11.02.2004 v 12:16Tom

Budou z plesu nějaké fotky, teda jestli existují ? A jestli ano, kdy budou přístupné veřejnosti? Děkuji


DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 11.02.2004 v 07:34 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA