PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

PORADA ŘEDITELŮ FOLKLORNÍCH SLAVNOSTÍ A FESTIVALŮ

PRAHA, 22.3. 2004
22. března 2004 se v Domě armády Praha uskutečnila porada ředitelů folklorních slavností a festivalů, které se uskuteční v roce 2004. Folklorní slavnosti a festivaly, které mají zvláštní statut člena Folklorního sdružení České republiky, v současné době svým počtem (51 členských a 3 spolupracující), ale zejména svým významem představují důležitou součást propagace tradiční lidové kultury v ČR. Každoročně na nich vystoupí více než dvě stovky folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska, ale také z většiny zemí Evropy. Se zájmem jsou sledována také vystoupení hostujících souborů z Afriky, Asie, Jižní i Severní Ameriky nebo Oceánie. Pozornosti více než miliónu návštěvníků se na většině festivalů těší prezentace tradičních lidových řemesel, lidové stravy (a samozřejmě i nápojů), lidových krojů a architektury. Pestrá kolekce slavností a festivalů se velmi často opírá o zázemí folklorních souborů, kulturních zařízení, ale stále více také měst a obcí, krajů a samozřejmě sponzorů. Folklorním akcím se dostává stále více pozornosti ze strany mediálních partnerů a je určitě potěšující skutečnost, že nad většinou slavností a festivalů má záštitu některý z poslanců nebo senátorů Parlamentu České republiky. Významnou finanční podporu poskytují folklorním slavnostem a festivalům Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo kultury České republiky. Bez všech těchto uvedených a mnoha dalších by tyto krásné akce, z nichž některé mají i padesátiletou tradici (letos se k nim připojí festival "U nás na Náchodsku" v Červeném Kostelci), nemohly existovat.
Porady se zúčastnilo 38 ředitelů festivalů nebo jejich zástupců, 12 představitelů pořádajících měst a obcí, představitelů spolupracujících organizací a dalších hostů. Mezi hosty byli uvítáni zejména Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Ivana Vozková, zástupce ORNK MK ČR, Markéta Zajícová, ředitelka odboru MMR ČR, Bohuslav Hynek, zástupce MZV ČR, Martin Holík, ředitel Rádia Proglas, Karel Zyka, ředitel odboru komunikace Českého rozhlasu, Dušan Macháček, obchodní ředitel společnosti Mediatel - Zlaté stránky, Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury, pan ředitel Hollý Ladislav, Stanislav Voleman, předseda Asociace průvodců ČR, Barbora Bělíková Czech Tourism a řada dalších. S hodnotícím referátem na poradě vystoupil místopředseda Folklorního sdružení ČR František Synek (viz příloha zápisu). Velká pozornost byla věnována propagaci slavností a festivalů, o kterých hovořili především představitelé mediálních partnerů FoS ČR a všech festivalů. Účastnící uvítali aktuální informace o možnostech čerpání prostředků z fondu MMR ve prospěch cestovního ruchu a ze strukturálních fondů EU. Velká pozornost byly na jednání věnována problematice koordinace pobytu zahraničních účastníků festivalů. Také v letošním roce obohatí festivaly svými programy soubory z mnoha evropských zemí, Argentiny, Indonésie, Kanady, Mexika, Ruska, USA (indiánky z kmene Navajo) a další. Se směrnicemi pro spolupráci mezi FoS ČR a folklorními slavnostmi a festivaly seznámil účastníky Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR. V závěru jednání se dostalo místo také na představení nových členských festivalů FoS ČR, kterými jsou Setkání muzikantů v Bílých Karpatech, Podluží v písni a tanci a Pražský jarmark.
Po VII. Národním krojovém plese FoS ČR, který se uskutečnil 8.2. 2004 ve Žďáru nad Sázavou a kterým byla zahájen mediální kampaň k letošním folklorním slavnostem a festivalům, se porada ředitelů stala dalším impulsem pro jejich přípravu a propagaci. Srdečné poděkování FoS ČR patří všem zainteresovaným pořadatelům, spolupořadatelům, mediálním partnerům, sponzorům a dalším příznivcům těchto krásných svátků lidového umění.

Jiří Pokorný

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 23.03.2004 v 14:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA