PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyznání dr. Josefa Jančáře

Časopis Folklor 2/2004
Časopis Folklor
Josef Jančář
Snahy využít dochované prvky lidové kultury, zejména lidové písně a tance, jsou nedílnou součástí kulturního vývoje moderní splečnosti. Zejména lidé druhé poloviny 20. století, charakterizovaného nejen neobyčejným zrychlením technického rozvoje, ale i stále užší mezinárodní spoluprací a integrací, jakoby hledali kořeny, o něž by mohli opřít své úsilí.
Jedním z těchto kořenů jsou i tradice lidové kultury. Svědčí o tom pozoruhodný rozvoj folklorních souborů a vznik mezinárodních folklorních festivalů v celém světě. Avšak cesta k dnešnímu chápání lidových tradic jako významné části národního kulturního dědictví byla klikatá: od prostých vystoupení místních folklorních skupin na různých slavnostech po II. světové válce, přes nácviky nově vznikajících vesnických i městských folklorních souborů pro masové vystoupení na I. celostátní spartakiádě v Praze roku 1955, až po metodicky a umělecky propracované programy dnešních folklorních souborů.
Měl jsem životní štěstí, že jsem prošel všechny tyto etapy: jako člen uherskobrodské Olšavy, jako stárek Slováckého krúžku v Brně, náčelník brněnského kraje pro Veselici krojovaných skupin na zmíněné spartakiádě, až po funkci prezidenta Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici.
Přeji všem členům folklorních souborů, ať je jejich povolání či zaměstnání jakékoliv, aby se i pro ně staly lidová píseň a lidový tanec nadále přitažlivou součástí jejich kulturních aktivit. Stále pravdivěji mně zní slova básníka Františka Halase: Píseň neumírá, píseň je věčná ... to jen lidé přicházejí a odcházejí, a kdykoliv jejich srdce vzkypí radostí či žalem, bude to jen lidová píseň, která jejich citu propůjčí slova opravdová a čistá.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 30.03.2004 v 13:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA