PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Slovo úvodem...

Časopis Folklor 2/04
SYNEK František
František Synek
Letošní zimní masopustní sezóna plesů a bálů je již za svou polovinou. Každý rok slavné i méně okázalé plesy a bály pořádají ve svých obcích místní sdružení a organizace. Bývají to večery slavnostní, na kterých se všichni sousedé i vzdálení známí podílejí, dobře baví a srdečně veselí. V kruhu svých přátel a kamarádů zapomínají na své pracovní nebo rodinné strasti a dovedou dát průchod přirozené náladě a prožitku krásného okamžiku a sdílené radosti.
Lidský život přináší i chvíle smutné. A tak se jedni a titíž přátelé a obyvatelé sejdou o sobotním odpoledni v nevelkém kostele, aby se se smutkem v srdci rozloučili a na poslední cestě doprovodili svého kamaráda a souseda. Nad otevřeným hrobem tichou modlitbou uctí památku zemřelého a na jeho počest si v nedaleké hospůdce cestou domů připijí slivovicí. Ten den však určitě ne poslední. Večer se sejdou na společné zábavě. Život jejich pospolitosti pokračuje v závěru dne i bez zemřelého souseda dál, a střídá smutek ze smrti i radost ze života a zdraví.
Je tomu tak i v lidové kultuře. Koloběh radosti a zármutku zde našel svůj odraz v podobě konce plesového období. Začátek třetí dekády února přinese s sebou ukončení zábav veselými taškařicemi a průvody masek, obchůzkami medvědářů, lidových maškar, skakúnů a babkovníků či tanečníků tance podšable a smuteční akt hraného zármutku při pochovávání nebožky basy. Neplačte, že sem odešla, ten klid a mír mi přejte, jen v srdcích věčnou vzpomínku si na mne uchovejte!, sděluje právě došlé "smuteční” oznámení a text pokračuje: Dočasně nás opustila naša drahá a milovaná paní Barbora Ubručaná - Smyčcová. Zemřela za nemalého přispění pánů Müllera a Thurgau a asistence pána Červotoča v požehnaném věku. Našu drahú zesnulú doprovodíme na poslední cestě k jejímu šestitýdennímu odpočinutí za břéskání cimbálovéj aj dechovéj muziky, fašankových maškar a všeckých smutečních hostů v závěrečnéj části fašankové zábavy...
A tak se v životě lidském i v projevech tradiční lidové kultury střídá radost a veselí se smutkem a zármutkem. Čas zahojí lidskou bolest a zármutek ze smrti; v lidovém zvykosloví vystřídá po šesti týdnech žal potěšení z probouzející se přírody, také z nové radosti, v podobě církevních velikonočních slavností a lidových velikonočních radovánek.
Příjemné blížící se jaro přeje

František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 05.04.2004 v 09:09 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA