PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Blahopřání příteli R. Rejškovi

Časopis folklor 2/04
Ač rodem z jižní Moravy, všichni jej známe spíše z českého prostředí jako nedílnou součást vynikající lektorské dvojice s jeho ženou Evou. Oba jsou veselí a stále usměvaví, i přesto, že ne vše se jim v životě podařilo dotáhnout do konce tak, aby byli plně spokojeni. Příslovečná jihomoravská nepříliš klidná letora je typická pro častého bouřliváka, tanečníka, zpěváka, pedagoga, metodika, organizátora a v polovině měsíce února také čerstvého pětasedmdesátníka doc. PhDr. Radomila Rejška, CSc.
Znám jej již dlouhá léta; poprvé jsme se sešli v roce 1972 na školení vesnických skupin a souborů ve Vrbně pod Pradědem. Pak se naše cesty již protínaly častěji. V posledním desetiletí minulého století se natolik spojily, že jsme po několik let společně v autorské trojici připravovali několik pořadů zahraničních souborů pro festivaly ve Strážnici a v Rožnově pod Radhoštěm. Vždy nás sbližovala láska k lidovému umění, zpěv a tanec, dobré víno a pro nás oba také (někdy) dráždivý "klid" v oboru a folklorním hnutí, který vede k záhubné pozici sebeuspokojení a nekritické samochvály. Lákalo nás společné přemýšlení a dumaní nad dramaturgií a režií programů, vpřed nás hnala touha překonat zažitá klišé a hledat nové cesty představení folkloru na scéně. Byla to nádherná, často bouřlivá setkání, při nichž jsme (pro neznalé pozorovatele) v neklidu a vášni debat nemohli nic společného vytvořit, ale opak byl pravdou. Neklid a s vášní vedené rozhovory byly motorem pro další nápady, režijní postupy, scénické tvary a inscenační aktivity či ediční počiny.
O jubilantovi Radkovi víme, že je tvrdohlavý a nekompromisní člověk, který jde odhodlaně (často i přes překážky) za svým cílem. I ve své neklidné povaze však nikoho svými názory neurazí,a i proto má po celém světě mnoho přátel, kamarádů a obdivovatelů. Jeho životním cílem je nejen nefalšované rozvíjení českého a moravského folklorního odkazu starých lidových tvůrců a interpretů dnešními soubory, ale i přátelství a spolupráce mezi lidmi doma i ve světě. Jeho životní filozofie vychází z faktu, že lidé na celém světě mají k sobě blízko právě přes svou lidovou hudbu, písně, kroje a tradice. Jejich poznávání a naopak předávání povědomí o našich tradicích a lidové kultuře, o naší krásné zemi, věnoval s manželkou Evou podstatnou část svého života na desítkách zahraničních stáží a seminářů nejen v Evropě, ale také v USA či Japonsku. I díky svým jazykovým znalostem, vstřícnosti a především široké odbornosti je Radek Rejšek (i jeho manželka Eva) opravdu světově uznávaným odborníkem na český, moravský a slezský lidový tanec, hudbu a lidové tradice.
Oba si zaslouží náš obdiv a pokornou úctu. Aniž si to uvědomujeme, jako naši "vyslanci" vykonali ve svém životě pro prezentaci České republiky a našich tradic ve světě nepředstavitelný kus práce. Na místech svých stáží a osobních kontaktů položili základy, na nichž může v současné době především Folklorní sdružení ČR úspěšně stavět další formy mezinárodní spolupráce, tolik žádané a přínosné pro členské kolektivy.
Milý Radku! Připíjím s kamarády na Tvé zdraví a další spokojená léta v rodinném i přátelském kruhu dobrým červeným. A dám si raději dvě sklenky, ať je Tvé zdraví ještě pevnější... a naše debaty ještě bouřlivější!

František Synek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 05.04.2004 v 14:11 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA