Blahopřání příteli R. Rejškovi
Časopis folklor 2/04
Ač rodem z jižní Moravy, všichni jej známe spíše z českého prostředí jako nedílnou součást vynikající lektorské dvojice s jeho ženou Evou. Oba jsou veselí a stále usměvaví, i přesto, že ne vše se jim v životě podařilo dotáhnout do konce tak, aby byli plně spokojeni. Příslovečná jihomoravská nepříliš klidná letora je typická pro častého bouřliváka, tanečníka, zpěváka, pedagoga, metodika, organizátora a v polovině měsíce února také čerstvého pětasedmdesátníka doc. PhDr. Radomila Rejška, CSc.
Znám jej již dlouhá léta; poprvé jsme se sešli v roce 1972 na školení vesnických skupin a souborů ve Vrbně pod Pradědem. Pak se naše cesty již protínaly častěji. V posledním desetiletí minulého století se natolik spojily, že jsme po několik let společně v autorské trojici připravovali několik pořadů zahraničních souborů pro festivaly ve Strážnici a v Rožnově pod Radhoštěm. Vždy nás sbližovala láska k lidovému umění, zpěv a tanec, dobré víno a pro nás oba také (někdy) dráždivý "klid" v oboru a folklorním hnutí, který vede k záhubné pozici sebeuspokojení a nekritické samochvály. Lákalo nás společné přemýšlení a dumaní nad dramaturgií a režií programů, vpřed nás hnala touha překonat zažitá klišé a hledat nové cesty představení folkloru na scéně. Byla to nádherná, často bouřlivá setkání, při nichž jsme (pro neznalé pozorovatele) v neklidu a vášni debat nemohli nic společného vytvořit, ale opak byl pravdou. Neklid a s vášní vedené rozhovory byly motorem pro další nápady, režijní postupy, scénické tvary a inscenační aktivity či ediční počiny.
O jubilantovi Radkovi víme, že je tvrdohlavý a nekompromisní člověk, který jde odhodlaně (často i přes překážky) za svým cílem. I ve své neklidné povaze však nikoho svými názory neurazí,a i proto má po celém světě mnoho přátel, kamarádů a obdivovatelů. Jeho životním cílem je nejen nefalšované rozvíjení českého a moravského folklorního odkazu starých lidových tvůrců a interpretů dnešními soubory, ale i přátelství a spolupráce mezi lidmi doma i ve světě. Jeho životní filozofie vychází z faktu, že lidé na celém světě mají k sobě blízko právě přes svou lidovou hudbu, písně, kroje a tradice. Jejich poznávání a naopak předávání povědomí o našich tradicích a lidové kultuře, o naší krásné zemi, věnoval s manželkou Evou podstatnou část svého života na desítkách zahraničních stáží a seminářů nejen v Evropě, ale také v USA či Japonsku. I díky svým jazykovým znalostem, vstřícnosti a především široké odbornosti je Radek Rejšek (i jeho manželka Eva) opravdu světově uznávaným odborníkem na český, moravský a slezský lidový tanec, hudbu a lidové tradice.
Oba si zaslouží náš obdiv a pokornou úctu. Aniž si to uvědomujeme, jako naši "vyslanci" vykonali ve svém životě pro prezentaci České republiky a našich tradic ve světě nepředstavitelný kus práce. Na místech svých stáží a osobních kontaktů položili základy, na nichž může v současné době především Folklorní sdružení ČR úspěšně stavět další formy mezinárodní spolupráce, tolik žádané a přínosné pro členské kolektivy.
Milý Radku! Připíjím s kamarády na Tvé zdraví a další spokojená léta v rodinném i přátelském kruhu dobrým červeným. A dám si raději dvě sklenky, ať je Tvé zdraví ještě pevnější... a naše debaty ještě bouřlivější!
František Synek
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 05.04.2004 v 14:11 hodin