PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

První CD Cimbálové muziky z Milotic

časopis Folklor 2/04
Cimbálová muzika z Milotic vydává svoje první CD. Muziku tvoří pět muzikantů. Tři z nich: primáš Petr Šrahůlek, cimbalista Lubomír Smolák a basista Marek Šeďa jsou z Milotic, kde je péčí obecního úřadu tvůrčí základna kapely. Další dva, violový kontráš Martin Kyněra a tercáš Michael Strýček, jsou ze Svatobořic - Mistřína. A ještě je tu host Josef Varmuža z cimbálové muziky Varmužů, který obstarává houslovou kontru a hraje violová sóla. Navíc je se svými zkušenostmi tak trochu poradcem při stylizaci programu mladého kolektivu. Výběr písní vychází ze Sušilovy klasické sbírky Moravské národní písně, z regionálně vyčerpávající sbírky Olgy Hrabalové Lidové písně z Kyjovska a Ždánicka a z mála nepublikovaných zdrojů místních. Zpracování hudebního materiálu kromě č. 6 (J. Varmuža) a č. 13 (M. Kyněra) je dílem uměleckého vedoucího kapely M. Strýčka. Písně v sadě 13 (s výjimkou 13c) vytvořil svatoborský bard Jaromír Měchura.
Hudební obrázky opřené o tradici jsou až na jednu "orchestrálku" zpívané. Svůj hlas uplatňuje celá kapela, v sólech především Petr Šrahůlek a Lubomír Smolák i Michael Strýček, ozdobou disku jsou projevy Lenky Gajdové rozené Šrahůlkové (ta v těchto dnech zpívá především ukolébavky své čerstvě narozené dcerušce Lucince) a Evy Osičkové (bývalé sólistce Ondráše, než se vydala za oceán - komu tam zpívala, "neví sa"). V č. 12 se k Evě přidaly pěkně vyladěné její sestra Karolína a maminka Marie.
Album vzniklo ve studiu Českého rozhlasu Brno. Hudební režii měl Zdeněk Novák, zvukovou ing. Karel Špalek.Vydává Studio BLOK. Sympatická je věrnost regionu; prostá krása střídavě opřená o táhlé melodické vyprávění a taneční rytmus skočné.
Křest tohoto půvabného CD proběhl 6. prosince 2003 v Obecním kulturním domě ve Svatobořicích - Mistříně. Sál byl dobře zaplněn, nálada doslova sváteční. Jednotlivé ukázky byly výborně přijaty, zejména velmi potěšilo zpívání Lenky Gajdové i sester a matky Osičkových. Zaujaly i jednotlivé sborové zpěvy členů muziky. Myslíme, že bylo dobře, že večer byl obohacen o tance a taneční scénky zdejšího snaživého Slováckého krúžku.Celý večer trefně uváděl ing. Ladislav Šimeček. Potěšitelné je, že hlavní nota celého večera včetně lidové zábavy byla regionálně kyjovská. Blahopřejeme k dobrému počinu.

Jaromír Nečas, Jaroslav Jurášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 06.04.2004 v 12:31 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA