PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Šafrán a Šafránek se představuje

Časopis Folklor 2/04
Časopis Folklor
Soubor Šafrán
Jablonecký folklorní soubor Šafrán byl založen v roce 1995 a o dva roky později vznikl dětský soubor Šafránek. Ten je vlastně přípravkou pro přechod do dospělého kolektivu. Takto k nám přešly již tři děti. Oba soubory mají dohromady téměř 40 členů. Máme též kapelu, která hraje při různých vystoupeních i dětem. V repertoáru dospělého souboru je mimo jiné i Česká beseda. Tu jsme loni tančili při různých příležitostech 7x, dokonce i v Německu a Polsku.
V Jablonci nad Nisou se pravidelně účastníme Velikonočních trhů a Jabloneckých podzimních slavností. Den památek také slavíme hudbou a tancem a za spolupráce s Muzeem skla a bižuterie se každoročně vypravíme na Mariánskou sklářskou pouť na Kristiánov v Jizerských horách. Loni jsme také přispěli svým vystoupením k pěkné náladě návštěvníků při slavnostním otevření nově postavené rozhledny na Smrku. Děti se již 3x zúčastnily celostátní akce Bambiriáda v sousedním Liberci. Počtvrté se také konalo letní soustředění pro děti Šafránku. Rok vždy zakončí děti zpíváním podkrkonošských koled u vánočního stromečku před Městským úřadem v Jablonci nad Nisou.
Když se tak dívám do kalendáře a počítám, měli jsme loni oba soubory dohromady 32 akcí. Převážně v nejbližším okolí, ale též jsme se zúčastnili Festivalu baráčnických souborů až v Sokolově nebo Mezinárodního folklorního festivalu v Německu u Lužických Srbů. Ovšem nejdelší cesta nás čekala v říjnu 2003.
Na pozvání dětského pěveckého sboru Niňos cantores jsme se dostali až do Mexika. Děti jsme u nás hostili v dubnu a samozřejmě jsme rádi využili jejich pozvání pro nás do tak exotické země. Během 10 dnů jsme v Mexiku 13x vystupovali. Pěkně nás domácí pohonili po hlavním městě Mexico City a okolí, ale čas zbyl i na výlety. Jen ta jejich flegmatická povaha nás denně vyváděla z míry. Měli jsme jet například hned ráno na výlet. Místo toho dvě vystoupení, pak výlet a po výletě zase vystoupení! To vše v nadmořské výšce 2.400 - 2.800 m. Nevěřili jsme, ale opravdu se nám při tanci a zpěvu špatně dýchalo. Ale vystoupení se líbila, tančili jsme převážně před dětmi z různých škol, také na prestižní vysoké škole a v indiánské vesnici Toluca. Navštívili jsme nejznámější pyramidy Slunce a Měsíce, zábavný park Six flangs, Xochilco je zase oblast, něco jako výletní park, kde se ale jezdí na lodičkách a k tomu kanály brázdí na lodičkách muzikanti nazývaní "mariachi". Ač nebyl víkend, bylo zde pěkně živo. Na dalších lodičkách zase přijížděli prodavači schopní prodat vše od jídla až po koberečky. Samozřejmě se musí smlouvat a to jsme se také museli rychle naučit. Navštívili jsme i katedrálu na druhém největším náměstí na světě - údajně po Moskvě, a antropologické muzeum. Také jsme zažili cestu žlutým školním autobusem jak vystřiženým z amerického filmu. Ovšem nejvíce dojmů si odnášíme z rodin, kde jsme byli ubytováni. Všem bychom přáli vidět tuto překrásnou a zajímavou zemi s jejich přátelskými lidmi.

Jaroslava Václavíková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 07:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA