PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vánoce v Rokycanech

Časopis Folklor 2/04
České vánoce společně s adventním časem jsou pupeční šňůrou spojeny s hudbou a hlavně pak s koledami, které tak trochu dávají nahlédnout do zrcadla životů našich venkovských předků. Když k tomu připočteme spousty zvyků a pověr, které se překlenuly z minulosti až do dnešních dnů, začneme si je vybavovat a lecjakou koledu pobrukovat, pak jsme připraveni, lépe řečeno naladěni k návštěvě vánočního koncertu.
Přesně v takové náladě jsme s manželkou odjížděli v sobotu 13. prosince do Rokycan. Pro mne se tohle město rýmuje s českou písničkou, tancem a muzikou. Takové rýmování se na mě hrne, kdykoliv se tam chystám na nějaký folklorní pořad. Mohu být rozladěný jako dudy, zmoklý jako slepice, v rozpoložení nepříjemné životní situace, tam vždycky pookřeju, protože lidová písnička má onu zvláštní moc přivábit do hlavy trochu veselí, ba i volnost na duši. A taky jsem někde slyšel, že naše písničky nelžou - nemají proč a nemají komu. Kdo jim nevěří, ať je neposlouchá. Já mezi nevěřící Tomáše nepatřím.
Spojené rokycanské soubory nazvaly svůj pořad V ten vánoční čas. Mohu jen napsat, že podobné taneční divadlo jsem u nás v jihozápadních Čechách od amatérského folklorního souboru ještě neviděl. Svým dílem k němu přispělo 150 účinkujících dětí a dospělých, výtvarná a technická spolupráce bývalých souborových členů, vlastnoručně vyrobené náročné kostýmy maškar, využití rekvizit, přehršel scénických nápadů, samozřejmě výborná režie a navíc excelentní vtipní průvodci pořadu v roli "andělů a pastýřů" Zdeněk Vejvoda, Vítězslav Vlček a Petr Jirsa. Děj se odehrával mezi zasněženými vesnickými chalupami, nad kterými zářila velká zářící kometa. První část věnovaná Adventu byla pestrou připomínkou nejrůznějších zvyků, svátků světců, průvodů a tradičních maškar. Část druhá připomněla zpracovanými koledami a zvykoslovím čas vánoční a měla výborný závěr. Za zpěvu se před diváky nápaditým způsobem vytvářel živý obraz jeslí s boží rodinou, lidí a lidiček včetně zvířátek, tak jak je známe z betlémů. Tenhle obraz přesvědčivě doladil celkovou atmosféru večera.
Chápu, že bez nějakých drobných kritických připomínek nemohu skončit, ale jsou to jen drobné pihy na kráse. Všechny lidové muziky se snažily hrát co nejlépe, byť jim občas nějaký ten tón nezazněl tak, jak by si muzikanti přáli. Autoři několika partitur by také neměli přeceňovat technické možnosti svých hráčů - psát jednodušeji. Na druhé straně je třeba říci, že muzikanti hráli tím, co mnoha profesionálům chybí - hráli srdcem, a to bylo jaksepatří slyšet. Taneční zpracování koled je tvrdým oříškem. Kupříkladu dát vážné vánoční písni Byla cesta ušlapaná... tu správnou pohybovou náladu, to je věru těžká věc. Zapochyboval jsem i nad tou veselejší Přišli sme k vám na koledu..., která choreografickým zpracováním pro skupinu chlapců působila vojenským drilem, k čemuž jistě přispěl i hudební doprovod 2 klarinetů s bubínkem. Ale víc kritických poznámek už ze sebe nevymáčknu.
V Rokycanech kdysi zasadila malý stromeček zájmu o českou písničku, tanec a muziku vzácná žena, paní Božena Auterská. Stromeček tady našel úrodnou půdu, jeho kořeny zapustily další kořínky, strom pěkně povyrostl a dlouhá léta už vydává zdravé, voňavé ovoce. A protože ten stromeček byla jabloň, tak na vánočním jevišti dva hlavní aktéři v roli andělů se s chutí zakusovali do červených jablíček odrůdy "Božena" ze sklepa Auterských, což také řekli a diváci nadšeně aplaudovali.
Vánoční koncerty spojených folklórních skupin a souborů z Rokycan ve zdejším kulturním domě jsou v široširém okolí věhlasná, a proto pravidelně vyprodaná. Ani letos tomu nebylo jinak. Co dodat? Že stejně jako v minulosti dělají svému rodnému městu opravdovou čest.

Zdeněk Bláha

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 07:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA