PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vyvrcholení adventu - Vánoce s Vycpálkovci

Časopis Foklor 2/04
Stalo se mi již milou tradicí vítat Vánoce s Muzikou souboru písní a tanců Josefa Vycpálka. Po minulém vánočním koncertě v Majakovského sále Národního domu jsme se v roce 2003 spolu s Vycpálkovci vrátili zpět do Foersterovy síně na faře kostela sv. Vojtěcha, která je svou poněkud zašlou poetickou zadumaností jako stvořená pro předvánoční setkání. Byť muzika uspořádala hned dva koncerty v jeden den, o publikum rozhodně nouzi neměla. Obecenstvo druhého koncertu netvořili klasičtí posluchači čekající, co jim bude předloženo ke konzumaci, ale lidé naladění na stejnou notu jako soubor - spolu s ním zpívali, přecházeli z vánoční pokory do veselého koledování, jehož atmosféru s chutí "tvrdili".
Mnohé radostné i méně radostné události v životě členů Vycpálkovců zapříčinily poměrně velké personální změny v souboru. Obdivuhodná je sehranost muziky, v níž věkový rozdíl mezi členy přesahuje 35 let. Přesto působí jako jeden nerozlučný celek, v němž má každý své nezaměnitelné místo. Z nově přibyvších nutno ocenit především osobitost Andulky Krčálové, která chodskými kolíbačkami Hájo, hájo, hájedlo... vehnala slzy do očí nejednomu posluchači již v listopadu v Břevnovském klášteře, či sehranost benjamínka souboru kontrabasisty Vladimíra Moravce, který značný věkový rozdíl zvládá na jedničku. Nesnaží se předstírat, že je stejně "dospělý" jako ostatní, nebojí se chovat i na pódiu adekvátně svému věku, do vánočního koncertu tak vnesl nový odstín humoru, který vůbec nenarušoval poetiku Vánoc. Ty ostatně nejsou v podání Vycpálkovců skanzenem, který je nutno decentně a s úctou konzervovat, ale živou událostí, s níž komunikují úpravy tradičních dojemných i hravých koled. S muzikou se posluchači přenášeli přes staletí, ze země do země, od vroucích tónů k výborně promyšlenému a naaranžovanému pásmu koledování. Martin Terray se ve výběru i úpravách nebojí sáhnout i k netradičnímu pojetí skladby, např. Benedictus, do níž zapojil celý soubor včetně těch, co se jinak zpívat ostýchají.
Vrcholem večera byla pro mě skladba Milý Bože, kam dál hůre... v nepřekonatelně civilně procítěném podání Jaroslava Helebranta. Po jejím doznění se nemůžu zbavit kacířské myšlenky - kdykoliv budu umírat, přála bych si, aby mě doprovázel Jaroslav Helebrant se svým vyznáním.

Eva Formánková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 08:15 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA