PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Andělé a pastýři v Rokycanech

Časopis Folklor 2/04
(Vyšlo též v Deníku Bohemia dne 15. 12. 2003)
Už popatnácté dala více než stovka tanečníků, zpěváků a muzikantů rokycanského Souboru písní a tanců Rokytka v adventním čase obživnout legendě o narození Člověka. S komponovaným pořadem, nazvaným V ten vánoční čas, v sobotu ve dvou představeních vyprodali sál rokycanské sokolovny (dvakrát asi 250 diváků).
Soubory Rokytka, Rokytí, Sluníčko, Hejhálek i Rokytička "nulička", Malá muzika, dudácké muziky Rokytka a Rokytička a sóloví zpěváci svázali pro ztichlý sál hned dvě kytky tanečního divadla: od svátku svaté Kateřiny až k bázni vzbuzujícím luckám je provedl první z pořadů - Andělé nad vámi bdí... Andělé Adrian a Kristián, v civilu Vítězslav Vlček a Zdeněk Vejvoda, přivedli na jeviště plejádu adventních bytostí,­ včetně těch ze zaniklých vesnic Padrť a Záběhlá na Rokycansku (ve 2. polovině 20. století zmizely v obrovském vojenském prostoru). Listovali přitom v "andělském lexikonu" a připomněli obyčeje na svatou Kateřinu, Ondřeje, Barboru, Ambrože, Mikuláše i Lucii. Vítaným zpestřením se letos stal průvod adventních bytostí, vyzbrojený dřeváky, zvonky i klapačkami. Ani notně vykutáleným andělům, kteří svými vstupy jako korálky na nit navlékali adventní obyčeje, se nechtělo obyčejné smrtelníky opustit. "A ty knedlíky!" libovali si nebešťané.
Snad proto se po přestávce vrátili hned ve dvojroli. Z andělů se v druhé části pořadu, kterou autor scénáře a režisér Zdeněk Vejvoda pojmenoval Pastýři, nespěte..., proměnili v ovčáky Kubu a Janka. I další pastýř, Petr (v podání Petra Jirsy), je podle zasvěcených rok od roku lepší. Z jeviště i z hlediště se ozývalo cinkání zvonečků - většinou jako doprovod mohutného aplausu, ale nakonec i jako blížící se ovčí stádo. Když ukážu sem, zvoní levá strana hlediště, když tam, zazvoní pravá. Má taky zvonek někdo na balkoně? ptal se kulišák Janek. Diváci, i ti, co to znají, se rádi nechali napálit. Na povel Kuby a Petra ani ťuk, ale Janka poslechly ovce i slepice na kurníku...
Na jevišti se střídali koledníci, dudáci, jarmark i živí sněhuláci. Vrátili se hastrman, kominík, smrťák a přísné lucky, které měly zrovna právo kontrolovat, zda ani v sále nikdo nepřede. Všichni mladí zpěváci a muzikanti nakonec svoje téměř profesionální výkony spojili v silný zážitek živého betléma. K závěrečné koledě se už přidalo i atmosférou okouzlené publikum. Mnozí z něj se už těší, co Soubor písní a tanců Rokytka ve spojení s tajemnou legendou o narození Člověka přinese příště - pošestnácté v roce 2004.

Květa Matějovcová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 09:04 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA