PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Od zpívání k rozjímání

Časopis Folklor 2/04
(Vyšlo též ve Slovácku dne 2. prosince 2003)
Již posedmé se konal v sobotu 29. listopadu 2003 v Kulturním domě Strážničan Hudecký večer Slávka Volavého, od jehož smrti uplynulo letos 20 let. Opět se ukázalo, že zde bývá o folklorní pořady nebývalý divácký zájem - sál s kapacitou bezmála pět set míst byl několik dní předem beznadějně vyprodán. Organizátoři podobných akcí mohou Strážničanům v tomto jen závidět.
Program s názvem Od zpívání k rozjímání byl oproti předcházejícím scénářům hudeckých večerů dimenzován do poněkud odlišných tvarů. Připravila ho sama ředitelka kulturního domu Danuše Adamcová, která se ujala i průvodního slova. K moderování si přizvala neméně šikovnou, folklorně zaměřenou osobu - dceru legendárního primáše Slávka Volavého Tatianu Pálenskou.
Smyslem komponovaného pořadu bylo pozvat přátele - folkloristy, kteří v tomto roce mají buď nějaké životní jubileum, nebo se jim něco významného stalo, formou ocenění či uznání. Současně jsme oslovili k účinkování vítěze prvního ročníku Foskara, kterými byli například v sólovém zpěvu Dušan Holý a Veronika Ulmanová, v muzikantském sólovém přednesu cimbalista Petr Pavlinec či kolektiv Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče, řekla Adamcová.
Ta dále představila muziku Strážničan primáše Vítězslava Pálenského, který brilantní hrou šlape na paty svého dědy Slávka Volavého. Milými a vzácnými hosty byli poslední žijící členové CM S. Volavého, čerstvý osmdesátník František Hořák a zpěvák Jiří Mrenka, jenž v minulosti na sebe upoutal pozornost ­"lidovým hitem" Išel Macek do Malacek... A i dnes svým přednesem nadchl a dokázal rozezpívat některé posluchače v hledišti.
Mezi sólisty si dále zazpívali Maryška Gazárková, Marie Holubíková, Bětka Bačíková, horňáčtí pěvci František Okénka, Martin Zálešák, Josef Kútný a Pavel Zemčík. Kus pořadu byl věnován strážnickému patriotovi - archeologovi, historikovi, spisovateli, etnografovi a folkloristovi Jiřímu Pajerovi, který oslaví v polovině prosince pětapadesátiny. Po vtipné scénce mu "vnorovské tetičky" předaly přímo na pódiu s předstihem i nevšední dar - zabijačkovou jitrničku.
Strážnické prostředí podtrhla i účast cimbalisty, místního rodáka žijícího v Bratislavě Pavla Kovaříka a zpěváka Jožky Koštuříka, kteří výrazně spolupracovali s již nehrající muzikou Mirka Menšíka.
A aby to mělo nakonec slibovaný jiný rozměr, tak si všichni v závěru programu připomenuli adventní dobu, kdy nejen zpěvem, ale i slovním vyprávěním a vinšem podle očekávání všech přítomných diváků "zaperlil" vyhlášený etnomuzikolog, hrubovrbecký rodák a současný Brňan Dušan Holý.

Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 08.04.2004 v 13:40 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA