PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Doma je doma aneb nejen cizinou je soubor živ

Časopis Folklor 2/04
Dne 12. října 2003 se konal již 7. ročník folklorního festivalu Jižní Město hraje, tančí a zpívá. Reaguji tímto na Slovo úvodem Františka Synka (Folklor 6/2003). Nejedná se sice o přivrácenou stranu lidové kultury, ale rozhodně lze hovořit o významné folklorní akci místního rozměru, alespoň pro členy naší obce a našeho souboru. Plně souhlasím s názorem, že mnoho souborů považuje zahraniční prezentaci za prestiž, ale přitom opomíjí svou důležitou roli, kterou je působení ve svém regionu.
Jižní Město hraje, tančí a zpívá je poměrně mladý a malý festiválek, odehrávající se každoročně v duchu rodinné atmosféry. Patronem festivalu je ZUŠ Křtinská v Praze 11, vedená panem ředitelem Mgr. Františkem Hlucháněm, pod záštitou OÚ Prahy 4. Spolupořadatelem je soubor Mateník, který v prostorách ZUŠ zkouší, a tudíž se také podílí na přípravách této akce.
V předchozích letech probíhal festival vždy předposlední červnovou sobotu v zahradním amfiteátru, což se letos nemohlo uskutečnit z důvodu rekonstrukce ZUŠ. Festival byl tedy posunut na říjnovou neděli, kdy bylo předpokládáno chladné počasí, proto se soubory představily v koncertním sále ZUŠ. Počáteční obavy ze stísněného prostoru byly sice oprávněné - sál byl přeplněn diváky, ale po taneční a hudební přehlídce souborů Lučinka, Vonička, Šarvanci, Karmazín, Mateník a dalších se rozplynuly. Návštěvníci za svou trpělivost byli odměněni posezením při lidové muzice v Hudebním klubu nebo v zahradě, kde mohli ochutnat grilované dobroty. Jako vždy panovala příjemná atmosféra, kterou přikládám "velikosti" festivalu. Právě ta zajišťuje domáckou pohodu. Spousta lidí tento festival nezná, ale jistě o mnoho přichází. Jeho podstatou není jenom se předvést, ale většinou dochází k přátelskému posezení a sblížení nejen souborů, ale také návštěvníků. Pokaždé mám pocit, že se sešla jedna velká rodina.
Neváhejte a přijďte se podívat opět třetí červnovou sobotu! Určitě nebudete litovat.
Ráda bych tímto poděkovala za celý Folklorní soubor Mateník panu Mgr. F. Hlucháňovi za jeho ochotu, obětavost a podporu nejen vzhledem k festivalu Jižní Město hraje, tančí a zpívá, ale také vzhledem k činnosti našeho souboru.
Děkuji.

Jarmila Klírová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 09.04.2004 v 07:32 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA