PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dětské soubory z Brněnska se představily

Časopis folklor 2/04
Časopis Folklor
Děvčátka souboru Bystrouška
Sdružení přátel folkloru v Brně uspořádalo v neděli 12. října odpoledne koncert dětských folklorních souborů s názvem Novina sa nese. Téměř zcela zaplněný sál Bílého domu přivítal osm kolektivů z Brna a okolí, které předvedly písně a tance z různých regionů - nejvíce z Valašska, dále ze Slovácka, Brněnska i z Čech. Všechny soubory uvedly taneční pásma, takže se vyhnuly problémům s ozvučením, které obvykle provázejí dětské hry nebo dějová a zvykoslovná pásma s větším podílem průvodního slova.
Brněnský Valášek zahájil dívčími koseckými písněmi a zatančil i valašské polky, Iskérka zavedla diváky na hody na Rusavě, maličké děti z Májíčku (nejmenší měly kolem tří let) tancovaly figurální tance, Slováček si vybral písně a tance spojené s jízdou králů. Bystrouška z Bílovic nad Svitavou předvedla, jak se děti ve škole učí písničky a tance, šlapanická Vrčka uvedla tance z východního Brněnska, Křenováček rovněž repertoár ze svého regionu (např. tanec Mak a taneční hru Děvčátko spanilé), Heřmánek pásmo českých tanců.
S výjimkou Májíčku účinkovaly převážně děti středního školního věku nebo i starší, takže např. Slováček si troufl i na straňanskou. Bylo potěšitelné, že všechny soubory měly vlastní mladé muziky, jen Vrčku doprovázela muzika dospělých a Heřmánek použil nahrávku souboru Musica Bohemica. Hezký pořad, který velmi pěkně a bezprostředně uváděla vedoucí souboru Bystrouška Bohuslava Hamáková, zakončil společný zpěv všech účinkujících.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 08:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA