PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Souznění

Časopis Folklor 2/04
Časopis Folklor
Účinkující obdivují výrobky řemeslníků, Ostrava 2003
Souznění je společný, většinou harmonický souzvuk dvou či více tónů.
Souznění ve mně evokuje něco uklidňujícího, milého - něco jako představu krásné písně, či hudební skladby lahodící mému uchu.
V přeneseném slova smyslu je pro mě souznění také porozumění mezi lidmi, kteří mají stejné zájmy, myšlení, ale i cíle.
Souznění je ale také už pátým rokem předvánoční koncert, který vymyslel a poprvé pořádal Zdeněk Tofel se souborem Valašský vojvoda z Kozlovic v roce 1999 v ostravském Divadle loutek na Černé louce. Tehdy to bylo doslova v předvečer předávání vánočního stromu z Beskyd Českou republikou Vatikánu.
V letošním roce se původní záměr rozrostl a Souznění se stalo mezinárodním festivalem. Což ovšem vůbec nevylučuje původní i přenesený význam symbolického názvu, ba dalo by se říci, že jej potvrzuje a přesněji definuje.
Souznění - festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel (jako jediný tohoto typu u nás) pořádal v letošním roce Zdeněk Tofel se svými spolupracovníky ve dnech 20. a 21. prosince 2003 v Ostravě a myslím si, že byl krásným završením kalendářního roku. Záštitu nad festivalem převzali: biskup Ostravsko-opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz, primátor města Ostravy Aleš Zedník a starosta Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Lubomír Karpíšek.
Souznění - je dnes festival, kde jsme měli možnost vidět a slyšet adventní i vánoční zvyky, především pak koledy (a to nejenom "naše" slezské a moravské), ale také "zahraniční” z Kysuc. Dětský soubor Kelčovan z Čadce předvedl v sobotu 20. 12. 2003 v Domě kultury města Ostravy pěkný a působivý komponovaný pořad Kysucké Vianoce, který nás provedl kysuckým krajem od adventu až po Tři krále. Pak navazoval pořad Zvyky adventního a vánočního času, ve kterém účinkovaly soubory Ostravička z Frýdku-Místku, Valášek z Kozlovic, CM Kovaliček ze ZUŠ Eduarda Marhuly z Ostravy - Mariánských Hor, soubor Valašský vojvoda z Kozlovic a CM Stanislava Gabriela z Babic se svými sólisty. Milými průvodci sobotního pořadu byli moderátoři Markéta Kalusová a Tomáš Gross. Nedílnou součástí festivalu byly už tradičně ukázky s předváděním výrobků lidových řemesel skvělých tvůrců z obou stran Beskyd. Je vidět, že oživená řemesla si získávají stále více obdivovatelů a příznivců.
Na čtvrtou adventní neděli 21. prosince 2003 se konala mše svatá v chrámu Panny Marie Královny v Ostravě - Mariánských Horách, kterou celebroval biskup F. V. Lobkowicz. K důstojnému průběhu mše přispěli především hosté ze Slovenska svým milým vystoupením.
Festival probíhal nejen v divadelním prostředí, ale soubory účinkovaly v sobotu (Valašský vojvoda) i v neděli (Kelčovan a Ľudová hudba spod Ľadonhory) také v centru Ostravy na Jiráskově náměstí.
Festival vyvrcholil galakoncertem v neděli 21. prosince 2003 v Domě kultury města Ostravy, ve kterém účinkovali čtyři vynikající dětští zpěváčci lidových písní, účastníci finále Zpěváčka 2003 - Jana Otáhalová ze Starého Poddvorova, Jakub Kotál z Hroznové Lhoty, Alice Svobodová a Ondřej Tabach z Kozlovic, dále CM Stanislava Gabriela z Babic, CM Valašský vojvoda z Kozlovic, Ľudová hudba spod Ľadonhory z Vadičova (Kysuce) a milí hosté festivalu, skupina Čechomor a Lenka Dusilová. Slovem provázeli redaktorka Českého rozhlasu Dagmar Misařová a Zdeněk Tofel.
Myslím si, že tento mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel by mohl být do budoucna tím, čím určitě byl v letošním roce - krásným a milým předvánočním setkáním lidí naladěných na stejnou strunu, takovým souzněním lidských duší.

Helena Skálová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 08:53 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA