PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kdo nemiluje své, ...

Časopis Folklor 2/04
.... nemiluje i cizího, kdo nectí svou národnost, nezná ctít i jinou. (B. Němcová)
Umět zazpívat jiným i sobě pro radost, umět zatančit sobě i jiným pro radost, umět zahrát sobě i jiným pro radost a potěšení, to je velká deviza některých našich folklorních souborů, které poctivě a pokorně slouží podle svých podmínek a možností lidovým písničkám, tancům i muzice. V posledních měsících jsme měli možnost setkat se s několika takovými kolektivy. A byla to setkání nezapomenutelná pro nás i pro naše a zahraniční návštěvníky, kteří zde byli na pozvání agentury Dvorana.
Krásná Lípa - soubor Dykyta. Jeho vedoucí Jan P. Škoda byl kdysi posluchačem na jednom z prvních školení pořádaných Folklorním sdružením ČR. Museli jsme obdivovat, co všechno soubor dokázal v tomto zapomenutém koutu Čech a jak se s námi dokázal podělit o radost a nadšení tryskající z projevu všech složek souboru.
V Dolní Lomné to byl soubor Odra. Zkušená a poučená ruka Aničky Buroňové tu byla cítit na každém kroku. Přesvědčivý zemitý projev svědčící o hlubokém zakotvení ve svém regionu.
Soubor Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Soubor systematicky pracující, úspěšný nejen doma, ale i v zahraničí, a přesto ani známka po "akademičnosti" provázející tak často podobné soubory. Zralost a suverénnost projevu a přitom absolutní potěšení.
Prostějov - soubor Mánes. Ta mánesovská Haná nás překvapila a možná i trochu zaskočila ušlechtilostí projevu, noblesou i v razantním dupnutí "po hanácke". S jakým potěšením jsme se učili vázat šátky ke krásným hanáckým krojům.
Poslední zastávka byla ve Velkém Týnci u Týnečáků. A ani ti nezklamali. Připravili večer plný radosti a veselí z toho, co umějí a co je jim blízké.
Pět souborů a každý jiný. Nemluvím teď o regionálním rozlišení, ale o tom, jak každý z nich zvážil své možnosti, podmínky, schopnosti a každý - byť jinak - zaujal. A to není málo.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:03 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA