PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ve Žďáru nad Sázavou se opět konal Folklorní koncert

Časopis Folkor 2/04
V pátek 23. ledna uspořádala již po deváté Horácká muzika ze Žďáru nad Sázavou (dříve se jmenovala ve shodě s jedním ze zdejších souborů Studánka) Folklorní koncert, na který si tentokrát jako hosta pozvala český soubor Stražišťan z Pacova. Koncert se konal - namísto v pěkné, ale temperaturou přece méně přívětivé barokní kapli - v hezkém sále Domu dětí a mládeže.
První (podstatně delší) část koncertu obstarala domácí kapela, která se představila ve velmi dobré formě. Tvoří ji výhradně žáci či absolventi zdejší ZUŠ, vedení jejich učitelkou. Desetičlenné těleso tvoří pět smyčcových nástrojů (housle a basa) a pět dechových (po dvou flétny a klarinety a hoboj). Až na úvodní číslo (Dajče), které upravil Arnošt Trkan, byly všechny úpravy dílem zakladatele a dřívějšího vedoucího muziky, známého brněnského folkloristy Josefa Hory. Ten plně využil možností daných jak obsazením (např. oddělené použití smyčcové a dechové sekce), tak i hráčskými schopnostmi muzikantů - výborný byl zvláště klarinetista. Jen basista měl občas poněkud potíže s intonací, ale naštěstí většinou vystačil s prázdnými strunami. Pestrý program ukázal až nečekané bohatství horáckého folkloru. Většinou lyrické písničky v podání dvojice sympatických zpěvaček (v jedné z nich je nápaditě doprovázel jen hoboj) střídala instrumentální čísla často tanečního charakteru, z nichž zaujal zejména kousek nazvaný Pištba v podání dvou zobcových fléten a klarinetu.
Čeští hosté přijeli s muzikou jen polovičního obsazení - pouze dudy, houslové kontry, dva klarinety a basa (také zde byla nejslabším prvkem, navíc vzhledem k ladění dud v Es nemohla využívat prázdné struny). Přivezli si však s sebou pět děvčat, která se předvedla nejen jako kvalitní dívčí sbor, ale i jako tanečnice, neboť písničky - stejně jako instrumentální skladby většinou v polkových rytmech - prezentovaly v jednoduchých, ale působivých choreografiích. Jako dobří zpěváci se projevili i oba klarinetisté a dudák, kteří se v jedné ze závěrečných písní pustili s děvčaty do vtipného škádlivého dialogu. Kdo očekával, že uslyší českou podobu horáckého folkloru, byl možná poněkud překvapen, protože vystoupení se blížilo spíše jihočeským kapelám nebo stylu, který známe z rozhlasových nahrávek Plzeňského lidového souboru. Publikum, které se sešlo v dosti hojném počtu, se rozcházelo v pohodě a dobré náladě díky dobrým výkonům i hezké muzice, kterou předvedly oba soubory.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:21 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA