PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklor na brněnském výstavišti

Časopis Folklor 2/04
I letos bylo možno se setkat v doprovodném kulturním programu turistického veletrhu Regiontour v Brně s folklorními pořady, i když v rozsahu snad poněkud menším než v minulých letech. Představily se zde výhradně moravské soubory, tradičně nejvíce z Hané.
Sobotní program zahajovaly děti z vyškovského Klebetníčku s pásmem U potoka, Trnka z Vyškova pak předvedla hanácké písně a tance. Jetelinka ze Slavkova potěšila obřadním hanáckým menuetem. Tyto soubory jsou zde tradičními hosty, zato asi poprvé zde vystupoval boskovický Velen, v jehož programu písní a tanců z Podhorácka dominovaly typické třasáky.
Slovácko zastupoval pěkně zpívající mužácký sbor z Bořetic za doprovodu muziky Mládí z Čejče, v neděli pak dětský soubor Slováček, jehož starší členové předvedli točivé tance (kyjovská skočná, vlčnovské sedlcké), menší děti si hrály "na muziku". Nedělní folklorní dění uzavřelo starší oddělení Brněnského Valášku, v jehož podání diváci shlédli párové tance (starodávný, řemeslnické tance), samostatnými čísly se prezentovala i muzika souboru.
Lidové písně zněly i u některých regionálních expozic. U stánku Jihomoravského kraje hrála muzika z Mikulova, k níž se připojil i taneční pár z Pálavy. U stánku Slovácka hrála cimbálová muzika z Lužic. V neděli ji vystřídala muzika Hradisko ze Ždánic, která se neočekávaně dostala na hlavní pódium. Tam předvedla jak své hráčské kvality (mj. výborného cimbalistu), tak i pěvecké pěkným tříhlasým zpěvem. A nakonec folklor trochu jinak: vyškovská folkrocková skupina Koňaboj (vítěz loňského festivalu Zahrada) přednesla lidové písně z Horňácka i ze Slovenska v nápaditých úpravách.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA