PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Folklor na brněnském výstavišti

Časopis Folklor 2/04
I letos bylo možno se setkat v doprovodném kulturním programu turistického veletrhu Regiontour v Brně s folklorními pořady, i když v rozsahu snad poněkud menším než v minulých letech. Představily se zde výhradně moravské soubory, tradičně nejvíce z Hané.
Sobotní program zahajovaly děti z vyškovského Klebetníčku s pásmem U potoka, Trnka z Vyškova pak předvedla hanácké písně a tance. Jetelinka ze Slavkova potěšila obřadním hanáckým menuetem. Tyto soubory jsou zde tradičními hosty, zato asi poprvé zde vystupoval boskovický Velen, v jehož programu písní a tanců z Podhorácka dominovaly typické třasáky.
Slovácko zastupoval pěkně zpívající mužácký sbor z Bořetic za doprovodu muziky Mládí z Čejče, v neděli pak dětský soubor Slováček, jehož starší členové předvedli točivé tance (kyjovská skočná, vlčnovské sedlcké), menší děti si hrály "na muziku". Nedělní folklorní dění uzavřelo starší oddělení Brněnského Valášku, v jehož podání diváci shlédli párové tance (starodávný, řemeslnické tance), samostatnými čísly se prezentovala i muzika souboru.
Lidové písně zněly i u některých regionálních expozic. U stánku Jihomoravského kraje hrála muzika z Mikulova, k níž se připojil i taneční pár z Pálavy. U stánku Slovácka hrála cimbálová muzika z Lužic. V neděli ji vystřídala muzika Hradisko ze Ždánic, která se neočekávaně dostala na hlavní pódium. Tam předvedla jak své hráčské kvality (mj. výborného cimbalistu), tak i pěvecké pěkným tříhlasým zpěvem. A nakonec folklor trochu jinak: vyškovská folkrocková skupina Koňaboj (vítěz loňského festivalu Zahrada) přednesla lidové písně z Horňácka i ze Slovenska v nápaditých úpravách.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 13.04.2004 v 09:29 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA