Rusava na prahu tisíciletí
Časopis Folklor 2/04
Za padesát let své činnosti je soubor Rusava neodmyslitelnou součástí kulturního života svého města a řadí se mezi několik valašských souborů s hlubokou tradicí a v popředí dění valašského regionu. Soubor udržuje v povědomí obyvatel převážně tradice, písně a tance z jihozápadního Valašska, ale pochopitelně největší důraz klade na folklorní odkaz valašské obce Rusavy, jejíž jméno nese. V souboru působily již stovky tanečníků a muzikantů, k dnešnímu dni přesně 327 a nespočítaně dalších spolupracovníků a přátel, které spojovala vždy společná láska k lidovému umění a valašskému folkloru. Za svého trvání získal soubor řadu ocenění a má za sebou stovky vystoupení nejen v Bystřici pod Hostýnem a nejbližším okolí, ale rovněž na festivalech a přehlídkách po celé republice. Reprezentoval své město, národní folklor a republiku také na mnoha festivalech v zahraničí; při svých cestách navázal přátelství s řadou evropských souborů, především z Německa, ale také Španělska, Belgie, Holandska či Slovenska, se kterými udržuje mezinárodní družbu, a vzájemné návštěvy jsou zajímavou konfrontací evropského folkloru. Mezi pravidelnými akcemi bystřické plesové sezóny nechybí v širokém okolí vyhlášený valašský bál, soubor připravuje besedy a celovečerní pořady věnované významným osobnostem, výročím a lidovým tradicím, vánoční pořady a koncerty. Je také hlavním organizátorem mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici, který se koná každé dva roky na bystřickém náměstí - letos se jej zúčastnilo 15 souborů, z toho 6 zahraničních, a festival se zařadil mezi největší folklorní festivaly v celé republice.

Soubor Rusava
Současným primášem cimbálové muziky souboru je Ing. František Stoklasa; uměleckým vedoucím Jiří Stanovský, výborný tanečník a odzemkář, který drží uměleckou laťku souboru velmi vysoko. Příjmení Stanovský je již neoddělitelnou součástí souboru Rusava - jeho rodiče Jaroslava a Stanislav Stanovští stáli u zrodu souboru, řadu let jej vedli a za jejich práci a přínos pro soubor jim bylo uděleno čestné členství v souboru Rusava. Dnes v rodinné tradici pokračují i synové Jiřího Jakub a Jan. Zapomenout nemůžeme ani na Petra Stanovského, organizačního vedoucího souboru - v souboru působili i jeho rodiče a dnes rovněž tančí oba synové Petr a Adam. Celkem bychom v éře souboru Rusava napočítali 15 jmen s příjmením Stanovský - Stanovská.
Čestné členství v souboru Rusava obdrželi mimo manželů Stanovských (Stanislav Stanovský zemřel v září 1999) také Pavel Malík, dlouholetý primáš cimbálové muziky Rusava (opustil nás v dubnu 2002), jeden z prvních muzikantů souboru Josef Herodek, výtvarník Karel Bubílek, dlouholetý vedoucí taneční složky Vladimír Očadlík a Růžena Malíková, zakladatelka dětského souboru Malá Rusava, který od roku 1958 vede dodnes. U příležitosti 50. výročí se čestnými členy stali Helga Cassinelli, Vratislav Bartošek, Jaromír Adámek a František Matyáš.
V současné době má soubor 50 aktivních členů (40 tanečníků a 10 muzikantů), kteří přenášejí štafetu souboru Rusava do dalšího padesátiletí. Při slavnostním večeru v kinosále Společenského domu Sušil se divákům většina z nich v programu představila.
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 21.04.2004 v 09:36 hodin