PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dvacetiletá Odra

Časopis folklor 2/04
(vyšlo též ve Zpravodaji místního obvodu Vítkovice, 11 - 12/2003)
Tělocvičná jednota TJ Sokol Vítkovice se v posledních letech začíná více a více prosazovat a díky médiím i zviditelňovat. Je za tím mnoho hodin práce nejen rodiny Buroňovy, ale i celého sokolského zázemí. A tento rok vyvrcholil jejich reprezentací na XII. světové gymnaestrádě v Lisabonu se skladbou Návraty domů od autorek Mgr. Anny Buroňové a její snachy Lenky.
Časopis Folklor
členové souborů Odra a Akcent, Lisabon, Portugalsko 2003
Tuto skladbu jsme měli možnost shlédnout i my, domácí. Byla předvedena na jubilejním koncertu u příležitosti 20 let souboru v sále Tanečního klubu Akcent v bývalém kině Vítek v Ostravě - Hrabůvce v sobotu 25. října 2003. K tomuto krásnému výročí "dvacetileté Odry" jí přijeli zatančit a zazpívat hosté ze souborů Slezan, Opavička, Bejatky, manželé Perůtkovi ze Zlína a TK Akcent. Ti také po tancích, písních a cimbálové muzice hostitelů přednesli mnoho přání do dalších let, přání úspěchů, síly, zdraví, a květinami ocenili práci duše všeho dění, Aničky Buroňové. A ta zase předala ocenění dlouholetým členům Odry i jejich přátelům. Přestože ve velkém sále bylo kvůli náhlému studenému počasí chladno, lidské teplo sálalo ze všech srdíček příznivců a hostů, kteří věděli, co všechno obnášela příprava akce a vůbec celoživotní poslání aktérů odpoledne.
Na společenském setkání v Českém domě se už pak jen zpívalo, tančilo a vzpomínalo nad kronikou, vedenou panem Buroněm.
A že se o obětavosti a práci této vítkovické organizace dobře ví, svědčí fakt, že ve čtvrtek 30. října 2003 byla v Českém domě otevřena Kancelář Folklorního sdružení ČR pro Moravskoslezský kraj. Tajemníkem je Ing. Jiří Buroň, koordinátorkou Mgr. Anna Buroňová. Kancelář bude koordinovat činnost regionálních Folklorních sdružení Ostravy a Lašska, Těšínského Slezska, Opavského Slezska a části Valašska. O důležitosti založení této kanceláře svědčí fakt, že je v naší republice druhá po Jihomoravském kraji, jehož kancelář sídlí v Brně. Kancelář se bude zabývat dokumentací folklorních souborů, jejich prezentací, poradenstvím, konzultační činností v této oblasti, spolupracovat s muzei, kulturními a vzdělávacími institucemi na území kraje a dalšími činnostmi s folklorem spojenými.
Je to pro náš obvod velká čest, že právě na našem území, kde se nám zachovalo již málo z této oblasti, bude činné tak důležité zastoupení. Otevření kanceláře byli přítomni i předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica, primátor Statutárního města Karviné Mgr. Antonín Petráš, starosta obvodu Vítkovice Mgr. Petr Kutěj, několik starostů ostravských obvodů a starostové festivalových měst, např. Pavel Orlík z Frenštátu pod Radhoštěm. Otevření se zúčastnily i předsedkyně FoS Ostrava Helena Skálová, FoS Opavského Slezska Jaroslava Poláková a Valašského FoS Mgr. Jana Šamánková a další osobnosti. Kancelář Senátu Parlamentu České republiky zastupoval PhDr. Petr Vašíček.

Lenka Kocierzová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 22.04.2004 v 14:46 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA