PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Bílá Hlína a lidové tradice

Folklorní festival
Bílá Hlína se rozkládá na mírném návrší, 5 km severozápadně od Mnichova Hradiště. Je jednou z nejmladších obcí okresu Mladá Boleslav. První tři domy zde byly postaveny v roce 1712. Koncem 18. století čítala obec již 33 domů a přes 200 lidí. Největšího počtu obyvatel dosáhla Bílá Hlína koncem 19. století, kdy zde žily téměř tři stovky lidí. Ve 20. století, kdy venkovské obyvatelstvo stěhovalo za prací do měst, poklesl počet lidí i v této obci. Po II. světové válce odešlo 85 bílohlínských občanů osídlovat pohraničí a v obci žilo jeden a půl stovky obyvatel. V současné době žije v obci trvale 100 lidí.
Bílá Hlína
Pohled na východní část obce
I když historie Bílé Hlíny je poměrně krátká, je zajímavá. V letech 1827 - 1831 zde často pobýval známý loupežník Václav Babinský. Dokládají to i vyšetřovací spisy při jeho obžalobě z roku 1839. V okolí obce probíhaly v roce 1866 boje rakousko-pruské války. V 80. a 90. letech 20. století se stala Bílá Hlína známá v širokém okolí tradičními lidovými zvyky, z nichž největší věhlas získaly masopustní průvody a máje. Návštěvníci mohli obdivovat nejen pohostinnost místních obyvatel, ale také lidové kroje, písně a tance. Prosto se obec rozhodla v roce 2003 uspořádat první ročník festivalu folklórních souborů. V loňském červnu zde vystoupily soubory z Pojizeří Šafrán a Šafránek z Jablonce nad Nisou, Furiant a Kominíček z Malé Bělé. Nyní se bude v sobotu 29. května konat již druhý ročník, tentokrát s mezinárodní účastí. Vystoupí se lužickosrbský soubor z obce Wudwor v Německu. Český folklór budou reprezentovat opět Šafrán z Jablonce nad Nisou, Furiant z Malé Bělé a dětský soubor Kominíček rovněž z Malé Bělé.
Festival začíná v 15 hodin na místním hřišti a od 18 hodin je pro návštěvníky připravena lidová veselice. Obec Bílá Hlína tak připravila pro místní občany, ale i pro návštěvníky z širokého okolí další akci, která přispěje obohacení naší kultury a pobavení nás všech. Že to v této obci umí, dokazují pravidelně i při jiných příležitostech. V loňském roce to bylo např. slavnostní otevření opravené studánky, prázdninové dny pro děti apod.
Bílá Hlína
Pohled na obec
O tom, že je v Bílé Hlíně hezky, se můžete přesvědčit návštěvou festivalu folklórních souborů v sobotu 29. května

PhDr. Jaromír Jermář
Etnolog Muzea Mladoboleslavska

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

02.08.2005 v 12:54Libuše Hrubá

Jen tak dál. Držím Vám palce.Ať Vám dobrá parta vydrží.Ráda bych si s Vámi vyměnila názory, protože jsem se do podobných aktivit také pustila.


DALŠÍ INFORMACE: Bílá Hlína
Zveřejněno 25.05.2004 v 08:03 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA