PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie festivalu Mělnický vrkoč

Mělník
První ročník folklorního festivalu pod názvem "Mělnický Vrkoč" uspořádal folklorní soubor z Mělníka v roce 1978 (navázal na regionální přehlídky souborů středočeského kraje) a konal se každoročně až do roku 1982. V roce 1987 se soubor pokusil o obnovu festivalu. Pro nedostatek finančních prostředků se festival již dále nekonal.
Opět byl festival obnoven v roce 1998 ve spojitosti s konáním České zemské přehlídky dětských folklorních souborů, která se koná každé dva roky (takže vždy sudý rok).
V zájmu vytvoření tradice v podvědomí diváků se od roku 2001 festival koná každý rok. V lichých letech je rozšiřován o další taneční a hudební historické formy (baroko,renesance, etnická hudba).
V zájmu udržení této tradice bylo v roce 2000 založeno sdružení "Mělnický Vrkoč .
Členy sdružení Mělnický Vrkoč se staly folklorní soubor Jarošovci Mělník, Sdružení rodičů a přátel dětského folklorního souboru Jarošáček Mělník, Nové divadlo Mělník a Okresní muzeum Mělník, kteří jsou již mnoho let součástí kulturního života města Mělníka.
Aktivity sdružení Mělnický Vrkoč jsou zaměřeny především pro děti a mládež. Spojení výchovy k poznávání a uchovávání lidových tradic, poznávání tradic z jiných oblastí České republiky i ze zahraničí zejména v oblasti taneční a hudební, je nejen vhodnou alternativní nabídkou náplně volného času, ale díky soustavné a pravidelné činnosti je v neposlední řadě i péčí o zdravý tělesný rozvoj dětí a mládeže. A snad je i kamínkem výchovy k národní hrdosti a současně úcty a toleranci k odlišným tradicím.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 24.05.2004 v 09:23 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA