PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Podluží v písni a tanci
51. ročník národopisných slavností - hodnocení

TVRDONICE 2004
Ve dnech 4.,5.a 6. června proběhl ve Tvrdonicích na Břeclavsku 51. ročník národopisných Slavností "Podluží v písni a tanci".
Opět jednou platilo u nás známé úsloví : "Počkajte na tvrdonské slavnosti, to určitě zaprší." Pršet začalo v pátek v půl deváté večer, chvilku po zahájení prvního festivalového pořadu, kterým je pravidelně přehlídka dechových hudeb. A pršelo vytrvale až do chvíle, kdy poslední kapela před půlnocí ukončila svoje vystoupení. Asi pětistovka vytrvalých diváků však v pláštěnkách a pod deštníky pozorně sledovala vystoupení Podlužanky, Májovanky, Stříbrňanky, Zlaťulky, Lanžhotčanky a Tůfaranky . Nakonec došlo i na zábavu a tanec, bez kterých se u nás žádné slavnosti neobejdou.
V sobotu pršelo hustě od rána, celé dopoledne zasedala programová rada a připravovala krizové varianty odpoledních i večerních programů. Průvod dětských souborů musel být, k naší velké lítosti, úplně zrušen a program dětských souborů proběhl v sále Společenského domu. Na tři sta dětí z domácí Pomněnky, Kostičánku, Břeclavánku, valtické Borověnky, Kordulky ze Starého Poddvorova, Polehrádku z Boleradic, Slavíčka z Gbel, Rosenky a CM Duvaje z Milotic a mikulovské Palavěnky se však nedalo ničím zaskočit a svá připravená vystoupení předvedlo i ve stísněných podmínkách s elánem dětem vlastním.
V podvečer se počasí přece jen ustálilo, takže soutěže ve zpěvu už mohly začít v překrásném národopisném areálu. V pěti kategoriích - sólech žen a mužů, duetech ženských, mužských i smíšených, soutěžila téměř třicítka zpěváků a zpěvaček z Podluží. Dle vyjádření poroty, které předsedal místopředseda folklorního sdružení František Synek, byly všechny výkony na velmi dobré úrovni. Po soutěžích jsme ve Tvrdonicích přivítali Tepličan z Liptovské Tepličky ze slovenských Tater. Po obloze se sice i nadále honily mraky a sem tam spadla nějaká kapka, ale přesto i večerní program - soutěž o Stárka Podluží, přehlídka mužských i ženských sborů a další vystoupení proběhla venku. Účinkovali cimbálové muziky J. Severina, Zádruha a Břeclavan, mužské sbory z Tvrdoni, Týnce a Lužic a ženy s Tvrdonic a Mikulčic. Ve třech kategoriích soutěže o titul stárka Podluží soutěžilo deset mladých svobodných chlapců z regionu, ve verbuňku ještě o jednoho víc. Vítězství po třetí v řadě obhájil Josef Létal z Hrušek. To, že se stal prvním, komu se to v tak dlouhé historii podařilo, jistě svědčí o jeho kvalitách pěveckých, ale především tanečních. U příležitosti padesátého výročí svého vzniku vystoupil soubor Břeclavan. V sobotu večer nás také svou návštěvou poctili patroni festivalu ministr Zdeněk Škromach, senátor Josef Kaňa, předseda folklorního sdružení Zdeněk Pšenica a další milí hosté tajemník Mezinárodního svazu Bulharů v Evropě pan Dimitr Christov a poslanec František Strnad a další..
V neděli se všechno v dobré obrátilo, mezi mraky začalo už ráno nesměle vykukovat sluníčko a foukal svěží větřík. Slavnostní mše svaté za účastníky slavností v kostele sv. Mikuláše se zúčastnily zástupci místního Slováckého krůžku a Tepličanu. Potom se slavnosti přesunuly na náměstí, kam se sjelo na sedmdesát šohajů z osmi obcí Podluží na vozech tažených koňmi.Tak, tak jsme stihli sváteční oběd a už jsme pospíchali ve slavnostních krojích do průvodu, kterého se účastnili dětské i dospělé soubory, které účinkovaly v odpoledním pořadu i koňské povozy z dopoledne. Krátká přeháňka nic neubrala na půvabu dětem ani dospělým.
Na jevišti v areálu jsme slavnostně představili Stárka Podluží a nabídli divákům pořad rozdělený do tří částí. Ta první byla nazvaná Naši pokračovatelé a patřila nejmladší generaci. Své umění předvedly děti z místní mateřské školy a Pomněnky, Jatelinka z Moravské Nové Vsi a děti ze Skoronic. V bloku Vitajte u nás jsme se rozloučili s Tepličanem, diváky svým výkonem nadchl bratislavský Gymnik.
Závěr odpoledne a celého festivalu patřil regionálnímu pořadu "Vesele svatbo". Tvůrci představily v ukázkách svatebních obřadů/ odprošování, svazování, svatební sólo atd./ pět tipů svatebních krojů z pěti obcí na Podluží. Zastoupení měl Lanžhot, Tvrdonice, Týnec, Dolní Bojanovice a Stará Břeclav. V pořadu se vystřídalo sto padesát účinkujících z jednotlivých obcí. Svatební obrázky se staly důstojným zakončením slavností.
Ke slavnostem patří také doprovodné akce jako například prodej tradičního pečiva, přehlídka řemesel, ochutnávka a prodej vín, nebo výstavka dětských prací.
Co závěrem ? I přes částečnou nepřízeň počasí se dařilo všechny programy zabezpečit, také diváci nám zachovali přízeň a snad i účinkující byli spokojeni. Všichni společně jsme se dobře pobavili. A to vlastně při podobných akcí běží především.
Jedenapadesáté Tvrdonice máme za sebou, ať žije 52. ročník festivalu Podluží.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 08.06.2004 v 08:23 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA