Podluží v písni a tanci
51. ročník národopisných slavností - hodnocení
TVRDONICE 2004
Ve dnech 4.,5.a 6. června proběhl ve Tvrdonicích na Břeclavsku 51. ročník národopisných Slavností "Podluží v písni a tanci".
Opět jednou platilo u nás známé úsloví : "Počkajte na tvrdonské slavnosti, to určitě zaprší." Pršet začalo v pátek v půl deváté večer, chvilku po zahájení prvního festivalového pořadu, kterým je pravidelně přehlídka dechových hudeb. A pršelo vytrvale až do chvíle, kdy poslední kapela před půlnocí ukončila svoje vystoupení. Asi pětistovka vytrvalých diváků však v pláštěnkách a pod deštníky pozorně sledovala vystoupení Podlužanky, Májovanky, Stříbrňanky, Zlaťulky, Lanžhotčanky a Tůfaranky . Nakonec došlo i na zábavu a tanec, bez kterých se u nás žádné slavnosti neobejdou.
V sobotu pršelo hustě od rána, celé dopoledne zasedala programová rada a připravovala krizové varianty odpoledních i večerních programů. Průvod dětských souborů musel být, k naší velké lítosti, úplně zrušen a program dětských souborů proběhl v sále Společenského domu. Na tři sta dětí z domácí Pomněnky, Kostičánku, Břeclavánku, valtické Borověnky, Kordulky ze Starého Poddvorova, Polehrádku z Boleradic, Slavíčka z Gbel, Rosenky a CM Duvaje z Milotic a mikulovské Palavěnky se však nedalo ničím zaskočit a svá připravená vystoupení předvedlo i ve stísněných podmínkách s elánem dětem vlastním.
V podvečer se počasí přece jen ustálilo, takže soutěže ve zpěvu už mohly začít v překrásném národopisném areálu. V pěti kategoriích - sólech žen a mužů, duetech ženských, mužských i smíšených, soutěžila téměř třicítka zpěváků a zpěvaček z Podluží. Dle vyjádření poroty, které předsedal místopředseda folklorního sdružení František Synek, byly všechny výkony na velmi dobré úrovni. Po soutěžích jsme ve Tvrdonicích přivítali Tepličan z Liptovské Tepličky ze slovenských Tater. Po obloze se sice i nadále honily mraky a sem tam spadla nějaká kapka, ale přesto i večerní program - soutěž o Stárka Podluží, přehlídka mužských i ženských sborů a další vystoupení proběhla venku. Účinkovali cimbálové muziky J. Severina, Zádruha a Břeclavan, mužské sbory z Tvrdoni, Týnce a Lužic a ženy s Tvrdonic a Mikulčic. Ve třech kategoriích soutěže o titul stárka Podluží soutěžilo deset mladých svobodných chlapců z regionu, ve verbuňku ještě o jednoho víc. Vítězství po třetí v řadě obhájil Josef Létal z Hrušek. To, že se stal prvním, komu se to v tak dlouhé historii podařilo, jistě svědčí o jeho kvalitách pěveckých, ale především tanečních. U příležitosti padesátého výročí svého vzniku vystoupil soubor Břeclavan. V sobotu večer nás také svou návštěvou poctili patroni festivalu ministr Zdeněk Škromach, senátor Josef Kaňa, předseda folklorního sdružení Zdeněk Pšenica a další milí hosté tajemník Mezinárodního svazu Bulharů v Evropě pan Dimitr Christov a poslanec František Strnad a další..
V neděli se všechno v dobré obrátilo, mezi mraky začalo už ráno nesměle vykukovat sluníčko a foukal svěží větřík. Slavnostní mše svaté za účastníky slavností v kostele sv. Mikuláše se zúčastnily zástupci místního Slováckého krůžku a Tepličanu. Potom se slavnosti přesunuly na náměstí, kam se sjelo na sedmdesát šohajů z osmi obcí Podluží na vozech tažených koňmi.Tak, tak jsme stihli sváteční oběd a už jsme pospíchali ve slavnostních krojích do průvodu, kterého se účastnili dětské i dospělé soubory, které účinkovaly v odpoledním pořadu i koňské povozy z dopoledne. Krátká přeháňka nic neubrala na půvabu dětem ani dospělým.
Na jevišti v areálu jsme slavnostně představili Stárka Podluží a nabídli divákům pořad rozdělený do tří částí. Ta první byla nazvaná Naši pokračovatelé a patřila nejmladší generaci. Své umění předvedly děti z místní mateřské školy a Pomněnky, Jatelinka z Moravské Nové Vsi a děti ze Skoronic. V bloku Vitajte u nás jsme se rozloučili s Tepličanem, diváky svým výkonem nadchl bratislavský Gymnik.
Závěr odpoledne a celého festivalu patřil regionálnímu pořadu "Vesele svatbo". Tvůrci představily v ukázkách svatebních obřadů/ odprošování, svazování, svatební sólo atd./ pět tipů svatebních krojů z pěti obcí na Podluží. Zastoupení měl Lanžhot, Tvrdonice, Týnec, Dolní Bojanovice a Stará Břeclav. V pořadu se vystřídalo sto padesát účinkujících z jednotlivých obcí. Svatební obrázky se staly důstojným zakončením slavností.
Ke slavnostem patří také doprovodné akce jako například prodej tradičního pečiva, přehlídka řemesel, ochutnávka a prodej vín, nebo výstavka dětských prací.
Co závěrem ? I přes částečnou nepřízeň počasí se dařilo všechny programy zabezpečit, také diváci nám zachovali přízeň a snad i účinkující byli spokojeni. Všichni společně jsme se dobře pobavili. A to vlastně při podobných akcí běží především.
Jedenapadesáté Tvrdonice máme za sebou, ať žije 52. ročník festivalu Podluží.
Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 08.06.2004 v 08:23 hodin