PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

ONDRÁŠ vzpomínal na uplynulých 50 let

U příležitosti oslav 50. výročí založení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ Brno /dříve Vojenský soubor písní a tanců JÁNOŠÍK/ uskutečnil soubor ONDRÁŠ dva slavnostní vzpomínkové pořady v Rožnově pod Radhoštěm. V pátek dne 11. 6. v 19:30 hod. to byl hudební koncert "Žijí v písni" a v sobotu 12. 6. ve 14:30 hod. taneční celosouborové představení "Naše korene - Naše kořeny".
V rámci těchto pořadů se především vzpomínalo na uplynulých 50 let života souboru. Prostřednictvím Orchestru lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ Brno, jehož současným dirigentem je Michal Gaňa a celé řady pozvaných hostů - bývalých členů (tanečníků, muzikantů, zpěváků) měli diváci možnost zhlédnout výběr z osvědčených
a nejpůsobivějších tanečních, pěveckých a hudebních čísel z padesátileté historie VSPT JÁNOŠÍK a VUS ONDRÁŠ Brno.
Za všechny hosty pátečního koncertu "Žijí v písni" jmenujme alespoň Aleše Smutného, Evu Římánkovou - Osičkovou, Františka Hollera, Františka Novotného, Hanu Čonkovou - Sirbu, Lenku a Jana Gajdovy, Jána Hurajta, Jaroslava Juráška, Juraje Pecníka, Karla Rajmice, Luboše Holého, Luboše Málka, Lukáše Španihela, Janu a Martina Krajňákovy, Pavla Ptáčka, Romana Martinka a celou řadu dalších. Nezapomenutelnou atmosféru tohoto koncertu spoluvytvářelo také publikum, které dokázalo úžasným způsobem podpořit a ocenit výkony všech účinkujících. Průvodním slovem provázela moderátorská dvojice Monika Brindzáková a Tomáš Gross. Tancovalo se nejen na jevišti, ale také v hledišti, neboť doprovodní moderátoři - David Pavlíček, Martin Rezek a Ladislav Šimeček dokázali "rozpohybovat" a dokonce naučit krátkou choreografii všech cca 1 200 diváků. V průběhu večera bylo slavnostně pokřtěno nové
CD VUS ONDRÁŠ Brno "Jak se (h)ladí housle", které bylo vydáno u příležitosti 50. výročí založení souboru. Kmotry již třináctého hudebního titulu souboru ONDRÁŠ byli velitel Společných sil AČR generálmajor Ing. Josef Sedlák, poslanec Parlamentu ČR RNDr. Petr Nečas a starosta města Rožnov pod Radhoštěm RNDr. Václav Mikušek. Tento hudební nosič byl pořízen jako živá nahrávka stejnojmenného koncertu, který se uskutečnil v září minulého roku v Brně v Mahenově divadle. Závěrečnou tečkou a současně překvapením večera byl monstrózní ohňostroj nad rožnovským amfiteátrem "Na stráni", jenž byl připraven v synchronii s hudebním číslem Orchestru lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ "Prastaré motivy".
Na páteční koncert navázal v sobotu odpoledne pořad "Naše korene - Naše kořeny", jehož hlavní dominantou se stal tanec. Vedle již výše zmiňovaných hostů z předcházejícího pořadu vystoupili například také Jana Jabůrková, Jaroslav Harazin, Milan Řehoř, Ivana a Vlastimil Fabišikovi. Přeplněnému hledišti se představila i současná taneční skupina souboru ONDRÁŠ - 15 tanečních párů, jejichž styčným pilířem je Rudolf Danajovič. Roztančené jeviště bylo tentokrát střídáno s velkoplošnou videoprojekcí. Díky ní tak bylo možné vrátit se nejen ve vzpomínkách, ale i reálným obrazem do let dávno minulých. V průběhu sobotního odpoledne oživili své vzpomínky na soubor také zakladatelé souboru Juraj Kováč a František Babeľa (přestavitelé 50. let) a také někteří z bývalých vedoucích představitelů VSPT JÁNOŠÍK
i VUS ONDRÁŠ Brno - Josef Děcký, Vojen Krásný, Aleš Kopka (60. a 70.léta), Tibor Szabó
(80. léta) a Jiří Majkus (90. léta). Nechyběla ani vřelá slova z úst současného ředitele souboru ONDRÁŠ Aleše Krkošky a jeho zástupce pro umělecký provoz Čestmíra Komárka, pod jehož uměleckým vedením soubor pracuje již od roku 1976. Slovem opět provázeli Monika Brindzáková a Tomáš Gross.
Na oba tyto téměř tříhodinové pořady, které se nesly spíše ve slavnostním duchu, navázal v sobotní večer pořad s názvem "Ondrášovské besedování". K poslechu i k tanci hrála hudební skupina Docuku, cimbálová muzika SOLÁŇ, cimbálová muzika Jaroslava Harazina a cimbálová muzika OLD STARS JÁNOŠÍK. Jejich produkce byla doplněna o vtipné taneční vstupy v podání chlapecké části souboru ONDRÁŠ.
Všechny pořady věnované 50. výročí založení VUS ONDRÁŠ Brno (dříve VSPT JÁNOŠÍK) se uskutečnily v malebném prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm (amfiteátr Na stráni) v rámci XII. ročníku Mezinárodního armádního folklorního festivalu "Rožnovská valaška 2004".
Hlavními organizátory rožnovských pořadů byly Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ Brno, Folklorní sdružení JÁNOŠÍK Brno, Folklorní sdružení České republiky, Velitelství sil podpory a výcviku, v koprodukci se SNIP&CO, reklamní společnost, spol. s r.o.. Nad celou akcí převzali záštitu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Ing. Pavel Štefka, starosta města Rožnov pod Radhoštěm RNDr. Václav Mikušek a poslanec Parlamentu ČR RNDr. Petr Nečas.

Blanka Jakubčíková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 18.06.2004 v 14:36 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA