PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jak probíhal II. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství?

Než si právě uskutečněný krásnolipský folklorní festival krátce připomeneme, dovolte mi, abych poděkoval všem pořadatelům, ale i těm, kdo přiložili ruku k dílu a spolu se podíleli na průběhu akce, která je v Ústeckém kraji zcela výjimečná. Pomáhají tím vytvářet novou tradici v našem regionu - městě, sídla správy Národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě. Nad touto významnou akcí převzal záštitu hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, patronaci poslanec PSP ČR Vladimír Laštůvka a senátor SP ČR Josef Zoser. Celkem se festivalu od pátku 11. do neděle 13. června 2004 zúčastnilo šestnáct folklorních souborů.
Tuto poctu lidovému umění ve všech jeho podobách pro vás pořádali členové folklorního souboru Lužičan z Krásné Lípy, Město Krásná Lípa, Svazek obcí Tolštejn a Folklorní sdružení ČR za finanční podpory Evropské unie, z projektu "Česká hudba 2004" MK ČR, nadačního fondu "Most naděje", MŠMT ČR a sponzorů v čele s Komerční bankou, Petobakingu z Dlouhého Dolu a Tiskem Krásná Lípa. Mediálními partnery se staly: Český rozhlas radio Sever, radio Crystal, Radio Prohlas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura.
Celý kolotoč jednotlivých programů a doprovodných akcí začal v pátek dopoledním vystoupením chorvatského souboru Pémijáci pro rumburské školáčky. Tito potomci českých vystěhovalců v Chorvatsku, tvořící tamní českou menšinu, nejen že uchovávají český folklor, ale nacvičují i chorvatský a ještě účinkují v divadelním kroužku Cobydup, se kterým se předvedli publiku v Městském divadle Varnsdorf v rámci II. MFF TP. V krásnolipském Kulturním domě mezitím proběhlo slavnostní zahájení festivalu, po kterém začal program "Učitel a žák" věnovaný 200. výročí narození Františka Sušila, 150. výročí narození Leoše Janáčka a 10-ti letému výročí začátku spolupráce ing. Pavla Malíka se souborem Lužičan. K danému tématu se představili pořádající FS Lužičan, VSPT Rusava z Bystřice pod Hostýnem, sopránistka Vanda Březinová s klavírním doprovodem Heleny Doudové a žákyně LŠU Rumburk. Pořadem provázel pan Karel Karolínek.
V sobotu dopoledne ukázaly své umění soubory Rusava (Bystřice p. H.), Vonica (Zlín) a Kalina (Babice) na Lužickém náměstí v Rumburku. V Krásné Lípě mezitím začal pořad "Děti a hudba", který se kvůli děšťové přeháňce přesunul do místního Kulturního domu a předvedly se v něm DFS Žerotínek (Strážnice), Šáteček (Nymburk), dále pak Nisanka a Malá Nisanka (Jablonec n. N.), Pémijáci (HR) a finalisté regionálního kola dětské pěvecké soutěže Zpěváček.
Krojovaný průvod městem plánovaný na půl druhou se mírně opozdil opět díky krátké přeháňce, ale poté mohl nádherně zaplnit ulici od náměstí až za Kulturní dům. Po představení pořádajících, partnerů, sponzorů a pozdravení čestných hostů zahájil moderátor Jaroslav Stibor hlavní program "Hudba nezná hranic", v němž krásnolipské náměstí roztančily a rozezpívaly soubory: Rusava (Bystřice p. H.), Čtyřlístek (Nové Strašecí), Vonica (Zlín), Týnečáci (Velký Týnec), Schirgischwalde (SRN) a Pémijáci (HR), po kterých následovala opět netradiční přeháňka a vyhodnocení soutěže "Bábovka jarmarku", ve které svým příspěvkem vyhrálo zcela zaslouženě mladé osazenstvo souboru Rusava. Poté v programu pokračovali Lužičtí Srbové (SRN), Kalina (Babice), Macierzanka (PL) a Žerotín (Strážnice). Souběžně s hlavním programem potěšily svým vystoupením nadšené diváky v areálu místního domova důchodců děti ze Žerotínku, Šátečku, Malé Nisanky s "dospěláky" z Nisanky. Týnečáci okouzlili svým hanácko-čuháckým temperamentem při vystoupení v přilehlých Doubicích.
Celý sobotní program se uskutečnil jako součást krásnolipského staročeského jarmarku, kde své dovednosti a následné výrobky předváděli a prodávali řemeslníci z celých Čech. Návštěvníci mohli také během tří festivalových dní navštívit výstavu obrazů malíře a grafika Michala Nováka v nové galerii Národního parku Českého Švýcarska na náměstí a fotografickou výstavu z činnosti nadačního fondu "Most naděje" v Kulturním domě. Večer se již diváci a účinkující bavili v areálu Hauserka u základní školy při volných vystoupeních souborů a souborových muzik.
V nedělním dopoledni jsme účinkujícím nabídli výlet na zříceninu hradu Tolštejn. Po slavnostním ukončení festivalu v Kulturním domě Krásné Lípy se s diváky rozloučili místní DFS Křiničánek a FS Týnečáci. Jako bombónek na závěr si organizátoři pro návštěvníky festivalu připravili vystoupení Tanečního orchestr Klause Klingera z Rumburka. Pořadem provázel Martin Růžička.
II. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství bych si dovolil zhodnotit, podle ohlasů diváků, účinkujících i organizátorů, za velmi povedený, i když stále je co zlepšovat, doufám, že další ročníky budou i nadále obohacovat krásou národního dědictví a přinášet nové zážitky. Do budoucna přeji festivalu, co nejmíň těžkostí, lidí s nekalými úmysly a co nejvíce sluníčka a minimálně tolik spokojených diváků jako doposud. Doufám, že se opět za dva roky, tedy v roce 2006 na tomto folklorním svátku na severu Čech setkáme.

Petr Semelka
ředitel festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Krásná Lípa
Zveřejněno 23.06.2004 v 15:07 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA