PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

"V Domažlicích sú..."

Článek Josefa Kuneše pro Domažlický zpravodaj
"V Domažlicích sú..."
V roce 1994 založil Josef Kuneš s několika absolventy Základní umělecké školy v Domažlicích "Mladou dudáckou muziku z Domažlic". Teprve až v roce 1998, kdy si její členové uvědomili nutnost přijmout nadčasové, universálnější pojmenování, byl název změněn na "Domažlickou dudáckou muziku".
Muzikanti hrající dříve v nejrůznějších dětských folklorních souborech se rozhodli nadále udržovat na Chodsku stále ještě živou lidovou hudební tradici, která jim byla blízká. Pojďte se podívat, jaké to bylo u jejich kolébky.
Tak tedy u zrodu kapely stáli klarinetista Roman Kalous, dudačka Eva Lokajová, kontrabasista Zdeněk Špaček, houslisté Josef Petržík a Jan Lstibůrek, klarinetista Jaroslav Gabriel a dudák, zakladatel a umělecký vedoucí, Josef Kuneš. Poslední čtyři jmenovaní zůstali kapele věrni dodnes. V průběhu let vystřídal kontrabasistu Špačka Jan Lstibůrek a klarinetistu Kalouse Josef Stočes. Kapela přizvala i zpěváky Kamila Jindřicha a Martinu Johánkovou, která je ozdobou kapely v tom nejlepším slova smyslu.
V počátcích kapela čerpala pouze z repertoáru starších generací chodských muzikantů. Pochopitelně je této tradici věrná stále. Snaží se však hledat i nové vlastní cestičky, ať již formou jiného zpracování původního materiálu či vědomého návratu k nejstarším způsobům hry dudáckých muzik na Chodsku.
Profesor pražské konzervatoře Květoslav Borovička o souboru napsal: "Repertoár Domažlické dudácké muziky je nesmírně bohatý a mapuje všechny typy chodské dudácké hudby. Kromě menšího počtu čistě instrumentálních skladeb výlučně k tancům (štajdyš, ryjduvák, tajč, chodské kolečko, apod.) jde o nepřeberné množství písní, z nichž bezkonkurenčně nejpočetnější jsou samozřejmě písně s texty o lásce a milování. Další významnou skupinou jsou písně pijácké a dále pak koledy a ukolébavky. A jak Chodové rádi v žertu zdůrazňují, nejméně si zpívají o práci."
Soubor má dnes za sebou nejen desítky vystoupení na různých místech České republiky, ale také ve Slovenské republice, v Německu, Rakousku, Holandsku, Lucembursku, Rusku, Litvě, Estonsku, Polsku a dlouhodobé účinkování v exotickém Japonsku a USA. Několikrát byl pozván i ke spolupráci s Českou televizí a Českým rozhlasem.
Jak jste si mohli spočítat, Domažlická dudácká muzika slaví v tomto roce významné jubileum, a proto zpívejte s nimi: "V Domažlicích sú už deset let..."
Josef Kuneš
(Článek zároveň publikován v Domažlickém zpravodaji)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 04.08.2004 v 18:03 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA