PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Znáte dudy?

Na adrese http://www.adam.cz je zveřejněn článek o 16. MDF ve Strakonicích včetně zvukových dokumentů.
Autor: Slávek Hrzal
Bohužel jen některá sdružení nás zásobují tiskovými zprávami a informacemi o svých akcích. K těm nejaktivnějším zcela určitě patří Folklorní sdružení České republiky. Během prázdnin snad obden přišla buď tisková zpráva nebo pozvánka. Není divu, pro folkloristy nejsou prázdniny okurkovou sezónou, ale naopak obdobím, kdy se koná značná část z celkového počtu 52 festivalů. A potěšitelné je, že na každém z nich dostávají velký prostor ukázat své umění i děti. Nejinak tomu bylo poslední srpnový týden ve Strakonicích při mezinárodním dudáckém festivalu.

Když se řekne Strakonice, snad každému se vybaví především dudy. Tento hudební nástroj město proslavil. Dudácký festival se tu koná jednou za dva roky. Ten letošní byl už v pořadí šestnáctý. Svým rozsahem a kvalitou se mezinárodní dudácké festivaly ve Strakonicích řadí mezi nejvýznamnější svého druhu. O tom mimo jiné svědčí i velká účast zahraničních dudáckých souborů. Kromě České republiky diváci viděli umělce z Bulharska, Francie, Holandska, Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Skotska, Německa, Španělska, Turecka, Velké Británie a USA.

Popisovat atmosféru festivalu nebo jednotlivých vystoupení je téměř nemožné. Slovy se nedá ten umělecký a společenský zážitek nahradit. To se prostě musí zažít. Takže když vám to vyjde, máte šanci zase v roce 2006. Ovšem popisovat se dají jiné věci. Třeba dudy. Troufli byste si na to teď hned? Zkuste to. A pak si poslechněte, jak dudy znají ti, kteří nad festivalem převzali záštitu (stačí kliknout na jméno), tedy hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník a generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Se stejnou otázkou jsem se obrátil i na některé festivalové hosty (starostu Strakonic Pavla Vondryse, místostarostu ing. Pavla Pavla, poslance JUDr. Vojtěcha Filipa). Oslovil jsem také ředitelku festivalu paní Evu Dresslerovou, režiséra, moderátora a hudebníka Zdeňka Vejvodu, předsedu FoS Zdeňka Pšenicu a nakonec i na světově uznávaného odborníka pana Josefa Režného.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 30.08.2004 v 17:19 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA