PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Jubilant Jan Haluza - trenér Emila Zátopka

Časopis Folklor 5/2004
(Vyšlo též v deníku Rovnost dne 13. července 2004)
V malebné chaloupce v nitru lázeňských Luhačovic oslavil své neuvěřitelné životní jubileum muž, bez nějž by česká atletika neproslula takovou slávou a věhlasem, jaké se nyní těší.
Je tomu devadesát let, co se narodil Jan Haluza, právník, velký sportovec a manžel čestné ředitelky luhačovického dětského festivalu, autorky desítek dětských pořadů a dlouholeté vedoucí souboru Malé Zálesí Věry Haluzové. Jan Haluza jako první a jediný předával své zkušenosti známému vytrvalci Emilu Zátopkovi. Sám však vždycky zůstal bez uznání a bez povšimnutí.
Jméno Jana Haluzy se totiž v dobách komunistického režimu nesmělo vyslovovat příliš nahlas. Zatímco na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století vítězil čerstvý absolvent Právnické fakulty při Masarykově universitě v Brně prakticky na každém závodě a jeho hruď zdobily zlaté medaile z několika mistrovství republiky a dvou Katolických olympiád, rok 1948 slibnou dráhu českého vytrvalce s konečnou platností utnul. Odmítl jsem tehdy vstoupit do komunistické strany na oplátku za místo ředitele Baťových závodů. Namísto toho jsem se stal předsedou odboru mládeže Československé strany lidové a zůstal jsem členem Orla. Vždycky jsem totiž byl silně věřícím člověkem. Ostatně, jen silná víra v Boha mi mnohem později zachránila zdraví i život, prozradil devadesátiletý Jan Haluza.
Koncem září roku 1948 zatkla Jana Haluzu pro rozvracení republiky Státní bezpečnost. V soudním procesu o několik dní později byl mladý nadějný atlet, kterého do té doby neporazil ani Emil Zátopek, odsouzen na šest let. Během nich prošel prakticky všemi pracovními tábory. Neminulo ho ani nelidské mučení elektrickým proudem a sedmidenní půst bez jídla a vody, během něhož málem zemřel. Nedá se ani vypovědět, jak strašné věci se v lágrech děly, zavzpomínal Jan Haluza, kterého po propuštění z věznice čekala samozřejmě jen samá nekvalifikovaná dělnická a pomocná práce.
Přitom talent, kterým oplýval, byl nezměrný. Bez treter a jakéhokoliv běžeckého vybavení dělal rekordy, před kterými smekali klobouk i vedoucí Vysokoškolského klubu Brno. Své zkušenosti ochotně předával tehdy ještě zcela neznámému Zátopkovi. Proto mu také po více než čtyřiceti letech složil nejznámější český vytrvalec století poklonu. Nebýt tebe, nebylo by Zátopka, nechal se slyšet doslova slavný olympionik.

Veronika Kapitánová

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 14:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA