PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Nové album lidových písní z pod Bílých Karpat - Nivnice, Bánova a Březové

Časopis Folklor 5/2004
Velmi zajímavé album z oblasti, kde není k písni tak daleko, i když je třeba pod povrchem, ale je při tom však vzácně krásná a nevšední. Na novém CD vlastně prezentuje jeden mladý učitel, jménem Vlastimil Ondra výsledky své bohulibé práce. Začal učit v roce 1999 v Bánově a založil krátce na to dětský souborek Kuřátko a co hlavně, s dětmi neustále zpívá, třeba o hlavní přestávce, a doslova je pro píseň nadchl. Připravil zajímavé a působivé pásmo o husarech, které je namířeno proti starovojenské nenávisti a vojenské nesmyslnosti. Nadchl i děti ve svém nedalekém rodišti Nivnici a založil dětský souborek Nivničku.
Hudební nosič je přeplněn zajímavými písněmi a je doplněn poutavým vyznáním v cenné brožurce, kde Vlastimil Ondra vylíčil cestu ke vzniku pěti převážně dětských souborů, které založil. Své vyprávění doplnil o ukázky vybraných textů z Moravského Slovenska, svazek II z roku 1922. Povídání je o souborech: o Kuřátku, Malučkém Kuřátku, o Malinké a Malé Nivničce i o větší Nivničce atd.
Na tomto albu jsou uvedeni nevšední dětští zpěváčci, např. Tomáš Beníček, vítěz celostátní soutěže ve Velkých Losinách Zpěváček roku 2004, výborný Šimon Král i Martin Hrbáč z Bánova, vzdálený příbuzný věhlasného horňáckého primáše. Je tam také talentovaná zpěvačka Kateřina Gorčíková z Březové.
Pan učitel Vlastimil Ondra sám tyto a jiné zpěváčky velmi vkusně a citlivě doprovází na akordeon nebo spolupracuje s dobrou Cimbálovou muzikou Mladí Burčáci. Na albu dominují i další zpěváci a zpěvačky Pavla Strnadová, Zdenka Ondrová, rozená Velecká Gabriela Krchňáčková, Klára Gazdíková i Tereza Lanšperková a další.
Toto krásné album je dokladem toho, co lze i na malé vsi vytvořit. Blahopřeji.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 14:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA