PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Už sa ně to stalo. Téměř unikátní CD lidových písní z východní Moravy

Časopis folklor 5/2004
Proč téměř - protože celé CD - tedy téměř celé nahrály a nazpívaly dívky a ženy. Jsou to výtečné muzikantky s nic nezakrývajícím názvem Ženičky. Jsou to také výborné zpěvulenky, hrdě nesoucí název Klebetnice, jsou to také vynikající sólistky Terezie Gabrhelová a Anna Marie Rybnikářová s hladivými hlasy a krásnými písněmi. K nim se dobře připojuje Jana Vacková a Kamila Ševčíková. Je to i hostující ženský sbor Čečera ze Starého Hrozenkova, který vede Marcela Trtková, která napsala téměř všechny hudební úpravy, kde výborně podtrhuje obsah, lyriku i vitalitu půvabných písní. Všechny tyto talentované ženy a dívky by se byly téměř obešly bez mužů, nebýt asi snahy uplatnit dobré zpěváky z Vápenic, zde bude asi i propojenost manželská a jiná. Unikátnost by však byla větší.
Také bych se obešel od místy častého výskání až ječení (tím se ­"temperament" moc nezvýší). Obešel bych se i bez asi ovčích zvonců v písni Pasu krávy... Podle zvuku by ty krávy musely na louce tancovat. Trochu jsem nepochopil dramaturgické spojení s českými tanci Šmatlavý a Motovidlo. Snad chtějí ukázat, že umí zahrát i klasičtěji.
CD kvalitně nahrála mužská osádka ostravského rozhlasového studia s hudebním režisérem Janem Rokytou, který jako obvykle kvalitně doprovodil Annu Marii Rybnikářovou z Hluku v krásné písni na cimbál. Zvukovou režii měl Ivo Roubal, graficky upravil Tomáš Horák dle návrhu Pavla Gabrhela. Závěrem chci říci, že je to CD takřka unikátní.

Jaroslav Jurášek

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 14:44 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA