|
Handrláci z KunovicČasopis Folklor 5/04
Nedělní Jízdu králů v Kunovicích, týden před vlčnovskou, doprovázejí i další akce s folklorní tematikou. V malém sále na Pálenici byla už v pátek vernisáž výstavy obrazů Olgy Vlasákové pod souhrnným názvem Moravou m.j. za přítomnosti bývalých kunovských králů Viktora Horsáka, Tomáše Vlachynského, Jana Rathúského a Ondřeje Simana. Tento si i zazpíval a zacifroval při CM Burčáci, kteří přešli k večerní besedě u cimbálu ve velkém sále při křtu knížky Děcka místního spisovatele Fanka Jilíka. Mimo jiné, jeho další knížka - Bosá léta - byla na festivalu Kunovské léto mottem soutěžního pořadu. Jiná knížka byla námětem pro filmový scénář. Letos by se dožil 90 let. Vydalo ji nakladatelství Ottobre 12 z Velehradu nákladem 800 svazků s ilustracemi Františka Pavlici. Dobrou náladu navodil i Mužský sbor z Míkovic.
Historická a etnografická komise města Kunovice uspořádala v sobotu obchůzku handrláka ztvárněnou lidovým vypravěčem Josefem Pavlíčkem. Jedna z iniciátorek - Romana Habartová - vysvětluje: Ještě na začátku 20. století byli handrláci považováni za lidi velmi skromné, přičinlivé, veselé a zbožné. Byli lidmi dobrého srdce, kteří všecko sklidili, co kde viděli. Znali je po celé Moravě, v západních Čechách i na západním Slovensku. Handrláci byli vynikajícími vyprávěči a své často přibarvené historky doplňovali písničkami a hrou na píšťalky písniček jako je tato: Všecky hospodyně, po celéj dědině tučú mak. Nech darmo nepíská moja píšťalička, ide, ide handrlák. Do blízkého okolí odcházeli s rancem nebo pytlem na zádech, někdy s malým vozíkem nebo tragačem. Do vzdálenějších míst zajížděli na kole, vlakem, koňským povozem. Jejich pracovní náplní byl sběr vytříděných hader obyčejných, bílých na sukno nebo vlnu. Větší hromádky hader odvažovali na mincíři. Za funt se platilo dvěma, za vlnu trojnásobkem jehliček. Výměnný obchod kvetl i ve větším. Podle druhu za kilo hader dávali hospodyním hrnky v hodnotě 12 - 30 krejcarů. Kupy hader odváželi handrláci do skladišť obchodníků či překupníků. Z vlněných hader se vyráběla příze. Z nejkvalitnějších se dělal papír na bankovky. Na svou práci měli handrláci licenci, úřední papír z hejtmanství na živnost, který platil po celé Rakousko-uherské říši.
Svého času i Hradišťan zařadil do svého programu taneční grotesku Handrlák v nezapomenutelném provedení Miloše Plachého v hlavní roli. Další z iniciátorů a současně kunovských obchůzkářů Slávek Štěrba s pýchou tvrdí: Sbírali jsme krojové součástky, dobové fotografie a drobné předměty. Zachraňovali jsme tak němé svědky kunovské historie. Tyto obohatí sbírku v Památkovém domku.
Zdeněk Ondrášek Diskusní fórum čtenářů |
|