PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vlaštovky Kunovského léta

Časopis folklor 5/04
Organizátoři Mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto konaném ve třetím týdnu června 2004 mysleli na všemožné varianty od rozmarů počasí až po rozmary diváků. Třeba, aby sportovním fanouškům neuniklo mistrovství Evropy ve fotbale, tak pro ně připravili v areálu dění velkoplošnou projekci. Naši porazili Holandsko. Pořadatelé se pokusili pokazit i hrátky počasí. Považte, že od pátku do neděle napršelo při festivalovém programu 55 litrů vody na metr čtvereční. Pomohly tedy natažené koberce umělého trávníku na přístupových cestách a v akčních prostorech. A bylo po bahništi. Přesto nedělní přehlídka už musela být v hale. Vyšší moc zasáhla v neúčasti zahraničních souborů. Koncem května se při výjezdu bulharského souboru do zahraničí stala tragická nehoda, při které zahynulo 12 dětí. Proto soubor Philip Kutev odřekl účast. Gruzínci ze souboru Mimino zase doplatili na zlovůli při pasovém a celním odbavování na turecko-bulharské hranici. Po 40 hodinách tahanic to vzdali...
Zástupci většiny souborů byli přijati na radnicích trojměstí Kunovice - Uherské Hradiště - Staré Město. Kunovický starosta Jiří Vařecha přirovnal festivalovou drobotinu k vlaštovkám: tyto se každoročně vrací, vyvádějí mladé. Další z nobilit připomněli, že kunovský patriotismus se v Evropské unii neztratí, jde o kontinuitu národní identity. Organizátorům srdce káže dělat folklor.
Statistika je prý souhrn nepřesných čísel. Čtenáři však napoví, co se v Kunovicích a okolí při festivalu událo. Program obsahoval 35 samostatných pořadů. Pořadatelů, spolupořadatelů, podporovatelů, mediálních partnerů a osobních zaštititelů jsem napočítal 20 subjektů. Z toho občanské sdružení Kunovjan a město Kunovice podporovala nejméně další stovka pomocníků. Sponzorů se sešlo 49. Ze zahraničí přijely 3 soubory: Zamojsczyzna z Polska, Zsivajgó z Maďarska a Helpančok ze Slovenska. K nim přibylo 11 našich souborů: Malá Lipta, Jičíňáček, Vínek, Světlovánek, Popovjánek, Dolinečka, Hradišťánek, Děcka z Kunovic, Merínek, Handrláček a Malý Handrláček. Program obohatily CM Petra Galečky, ZUŠ z Uherského Ostrohu a Uherského Hradiště, Mladí Burčáci, Kapka, Country kapela Kanonýři a Skupina V.S.P. Band. Šlapeto z Prahy a zejména Poleno z Bratislavy předvedli folklorní prvky s velkou dávkou humorného nadhledu.
Doprovodným programem byla tradiční řezbářská škola, kde ke zkušeným mistrům ze Slovenska přibyli učňové a tovaryši. Svoje kouzlo mělo koncertování v místním kostele. Stejně tak Svatojánský jarmark lidových řemesel.
Porotci měli letos snadnější práci v oboru zpěvu a verbování. Proti loňsku se přihlásila ani ne polovina soutěžících. Ve zpěvu zvítězila v nejmladší kategorii Aneta Poláchová z Děcek z Kunovic, z mladších Dominika Simonová a ve starší Marek Privylina, oba z Helpančoku. Nejmladšími verbíři se stali mladší Ondřej Bazala a starší Jan Pluhař, oba z Dolinečky. Bronzový Karel Crla věší zklamaně hlavu: Netrénoval jsem tolik ani ve zpěvu, ani v tanci. Ve sportovním zápolení na suchu i ve vodě zvítězily podle kategorií děti z Popovjánku, Děcek z Kunovic a Zamojscyzny.
Všechny pořady bezvýjimečně uváděli jenom mladí. Z nich Pavlíny Hubíková a Velecká dostaly vpravdě za všechny mimořádné ocenění. Soutěžním dnem pro soubory bylo sobotní odpoledne v přírodním areálu v pořadu Bosá léta. Všímal jsem si více muzikantů. Jejich snahy i odvahy. To když třeba hrál sám akordeon, nebo dvoje housle. Tradičně zaujali mladí ze ZUŠ z Uherského Ostrohu se smyslem pro souhru. Kouzla nepostrádala ani nejmladší, co do založení, muzika Merlínku. Občas se sice rozešli se zpěváčky a tanečníky, ale jak mile a bezprostředně. Nakonec se vždy srovnali. Bylo z toho mimořádné ocenění. Dalším oceněným byl Martin Mešťan z Helpančoku za přesvědčivý projev v roli bači. Děcka z Kunovic za vynikající výrazové ztvárnění námětu. Titul Laureát získal pro mne překvapivě polský soubor Zamojsczyzna za výborné dramaturgické a interpretační vystavění regionálního tance bigoraja a vytříbenou krojovou stylizaci. Uměleckou vedoucí a choreografkou souboru je Jolanta Kalinowska - Obst, vedoucí muziky Wojciech Tybulczuk.
Přesuňme se do víceúčelové haly k nedělní závěrečné přehlídce. Tu už nesvazovaly hlasy ani nohy zvídavé pohledy pozorných porotců. Tu se mohl každý vyřádit po svém. Ve skvělé formě se představili muzikanti z CM ZUŠ z Uherského Hradiště. Umělecký vedoucí Pavel Štulíř to se svými žáky umí! Dalším výrazným tělesem byla muzika souboru Zsivajgó z maďarské vesnice Kazár. Strhli tanečníky k vysokému výkonu. Kdosi konstatoval: Primáš je v amoku. Domácí a přespolní soubory se trumfovaly ve výkonech. Každý po svém. Všichni táhli za jeden provaz.
Folklorní veličina Věra Haluzová hlasitě uvažuje: Viděli jsme propojení generací. Nemusíme mít žádný strach ze ztráty identity. Starší dokázali uchovat tradice a předávat je mladším.
Za vším stojí žena. V našem případě ředitelka Kunovského léta Romana Habartová. Ve festivalovém pozdravu píše: Blíží se letní slunovrat, blíží se i konec školního roku a s ním prázdniny. Už celých jedenáct let si obrazně řečeno prázdninovou náladu vytváříme v Kunovicích a na Uherskohradišťsku. O její naladění se po celý rok starají všichni, kdož se jakkoli podílejí na přípravě festivalu. Společně vytvářejí pestrý obraz, jež se jim daří malovat prostřednictvím poznané tradiční kultury vlastních zemí. Děti sobě a nám zpívají, tancují, vyprávějí. Přípravě XII. ročníku festivalu Kunovské léto plný zdar přeje

Zdeněk Ondrášek

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA