PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Encyklopedia:
Basic information
Folklore festivals
Festivals abroad
Ensembles and groups
Regional associations
Personalities
Magazine Folklore
Searching

Calendar:
Folklore events
Festivals

Abroad:
Calendar C.I.O.F.F.
Calendar I.O.V.
Festivals abroad
Offers from abroad
Offers abroad
Youth exchanges
Circles
Half-circles

Public:
Authorities of The FoS ČR
Novelties, news,...
Archive 2002
Archive 2001
Basic dokuments
Contracts
Subsidies supplied
Browsing articles

Address book:
Secretariat of The FoS ČR
Leaders of ensembles
Directors of festivals
Representatives of regions

Services:

For registered users

DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pod křenovskó májó

Časopis Folklor 5/04
V neděli 30. června se uskutečnil v přírodním areálu v Křenovicích již 19. ročník tradičního regionálního festivalu Pod křenovskó májó. Pořad nazvaný Ta naše dědina nabídl velmi bohatý program díky hostům, kteří předvedli folklor různých oblastí Moravy i ze Slovenska. Břeclavánek reprezentoval Podluží, Ždáničánek hanácké Slovácko, domácí Křenováček a Křenovák Brněnsko, Púčik Brno Slovensko a brněnský Májek Luhačovské Zálesí.
První polovina programu patřila dětem v tanečních hrách a zvykoslovných pásmech. Zahájil Křenovák pásmem Žežulička a Břeclavánek s vtipným škádlením chlapců a děvčat v pásmu Stoličky, nejmenší děti z přípravky Křenováčku si zahrály "na louce". Púčik přišel s dívčím tancem Bránička šášom ze Spiše a představila se i jeho muzika instrumentálními čísly a písněmi. Ždáničánek předvedl zabíjačku a Břeclavánek Hody na Podluží, ve kterých se blýskli chlapci svými hošijemi. I když Křenováček v dalším čísle začal písní Vy mládenci, vy myslíte, že vás není k dostání..., skutečnost je zřejmě právě opačná. Jen Břeclavánek má dostatek chlapců, v Křenováčku jsou jen tři a Púčik zastupovaly jen dívky.
Druhou část programu již tvořily tance spíše dospělého charakteru. Starší páry Křenováčku předvedly šotyšku a mazurku z Práce a Púčik velmi nápaditě zpracované pásmo Slúžila som u tkácov.
Poslední oddíl programu už patřil dospělým souborům. Pásmo figurálních tanců v podání Májku s vojenskou tematikou V Prešpurku na rynku dominovaly temperamentní sedlcké. Pestrý dvouhodinový pořad uzavřel Májek pásmem Nepujdem domů, které se z lyrického začátku roztančilo do svižného tempa.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA