PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Brněnský folklor stále žije

Časopis Folklor 5/04
Již 19. ročník přehlídky Brněnsko tančí a zpívá se konal ve čtvrtek 10. června na nádvoří brněnské Staré radnice. Na pořadu nazvaném Dožínky se podílely soubor Líšňáci, Pištělákův soubor, kapela Brněnští gajdoši, krojované skupiny z brněnských předměstí Černovic, Komína a Tuřan, sbor Stará Líšeň, Lískovecká a Vinohradská chasa, dechová hudba Večerka, z širšího Brněnska pak Vrčka ze Šlapanic a Podskalák z Troubska.
Program byl zaměřen ke zvolenému tématu, jak výběrem písní, tak i jevištně ztvárněných zvyků. Hlavní zvykoslovný pořad přehlídky předvedla skupina z Komína (za doprovodu muziky Líšňáci) ve vystoupení podle původního scénáře Aloise Večeři. Písně a tance v jednotlivých programových číslech mnohdy připomínaly sběratele Františka Sušila (k 200. výročí jeho narození) a líšeňského sběratele Františka Svobodu. Z jeho zápisu byla i společná závěrečná píseň z líšeňských dožínek. Je škoda, že v poslední čtvrtině pořadu už nevydržela přízeň počasí - mírný, ale vytrvalý deštík nakonec vyhnal z hlediště většinu diváků a přiměl je ukrýt se v průchodu radnice.
Celým pořadem provázela zasvěceným průvodním slovem zkušená a osvědčená moderátorka Jana Čipáková. V závěru pak vyjádřila poděkování těm, kteří se zasloužili o dobrý průběh přehlídky. Byli to v první řadě vedoucí Líšňáků Josef Trávníček a jako inspicienti manželé Libuše a Antonín Špalkovi. Připomněla také doslova úsilí folkloristky Zdenky Jelínkové, bez kterého by pravděpodobně folklor Brněnska již upadl v zapomnění. Je velmi potěšitelné, že o jeho udržení a další rozvoj se snaží nejen příznivci starší a střední generace, ale podílí se na tom i mládež. Tak např. v sestavě Brněnských gajdošů se představil mladý gajdoš, nejen v mladém Pištělákově souboru, ale i ve většině ostatních kolektivů má mládež značné zastoupení. Lze tedy oprávněně předpokládat, že brněnský folklor bude nadále žít i v příštích generacích.

Pavel Šafařík

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

21.12.2004 v 01:03Jan Mička

Líbí se mně, pane Šafaříku, že tak horujete za udržení folklorních tradic v Brně a jeho okolí a vždycky si vaše příspěvky v časopisu s potěšením přečtu. Samozřejmě je nám všem jasné, že bez aktivity a snažení Zdenky Jelínkové by kroje, ale především písně a tance byly kdovídke...Je sice už téměř před Vánoci, ale příležitostně jsem na váš příspěvek narazil, tak musím přidat ještě co se mně líbí už méně: A to jsou vaše předpoklady o životě folkloru v budoucích generacích. Pokud jsem dobře četl, tak jste psal o podiové prezentaci na nádvoří Staré radnice. Nevím proč zaměňujete scénickou prezentaci jevu, i když folklorního, na jevišti, předváděnou v kostýmech, a jak víme většinou obnovených, za folklorní obyčeje a zvyky? Budou-li dožínky na návsi a věnec se ponese starostovi Troubska, Šlapanic, či Komína, to bude něco! Ale prosím,nezaměňujte pojmy, víte přece, že ani ty dožínky na návsi už dnes nejsou folklorním jevem. Přesto si i já ze srdce přeji, aby se ty dožínky pro nás i naše děti předváděly a uchovávali dál pro další generace třeba jako paměť národa.


DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA