PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Rožnovské slavnosti okouzlily krajanským folklorem ze zámoří

Časopis Folklor 5/04
Mezi akce dvou významných kulturních institucí UNESCO (IOV a CIOFF) se zařadil Mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti 2004. Tisícovce tanečníků, pěvců a muzikantů 38 souborů z Evropy, Kanady i Mexika počasí i diváci přáli.
Účastníci roztančili rožnovské náměstí a též v průvodu městem a zejména v Dřevěném městečku tamního skanzenu ukázali pestrost a rozmanitost nejčastěji valašských krojů. Zájemce učili některé lidové tance - točené z této národopisné oblasti.
Pořad k 60 letům trvání souboru Jasénka vzpomínal na sběratele valašských lidových písní, muzikanta Zdeňka Kašpara. Diváky okouzlil odzemek i verbuňk v podání i letitých mistrů tohoto kumštu v pořadu Kdo vyskočí, ten je chlap. Kytice svého folkloru rozdaly soubory ze zemí Visegrádské čtyřky - Bystrina z Banské Bystrice, Bartók z Budapešti, Chabry z družebního polského Šremu. Též hostitel letošních 14. krajanských dnů festivalu - Čtyřlístek z Nového Strašecí i senioři Vsacanu.
Mimořádnou přízeň publika si vysloužili krajané ze Srbska, Ukrajiny, Kanady aj. Třeba kolektiv Holuběnka ze Záporoží v čele s Viktorem Dvořákem - tedy potomci Východočechů, kteří putovali za vidinou lepšího života do nové vlasti roku 1861 na povozech osm týdnů. Písněmi Červená růžičko... nebo tesknou Rožnovské hodiny... se pochlubili členové jihoukrajinského kolektivu z Melitopolu. Žije v něm 165 Čechů, kteří ani po generacích odloučení od vlasti pradědů nedají dopustit na česká jídla.
Dudák Michael Cvach, původem z Tábora, přijel do Rožnova z americké Dakoty. Dudy mu zhotovil Pavel Číp ze Zubří a hrát na ně jej naučili kamarádi ze Strakonic. Trio z Nového Zélandu (potomci přistěhovalců na ostrov v roce 1863 ze Stodu u Plzně) přispělo do programu rovněž dudáctvím a lidovými písněmi. Ty čeští přistěhovalci nazpívali a zaznamenali roku 1908 na voskové válečky česky. Dnes se na Novém Zélandu zpívají anglicky. Zahanbit se nedaly pestře krojované tanečnice slovácké Moravanky z kanadského Toronta. Za 27 let trvání souboru Moravanka za mořem jich vychovala vedoucí souboru Mariam Honigová přes dvě stovky.
Závěrečný galaprogram v amfiteátru Když sa buček zeleňá autora Vlastimila Fabišika dal prostor českým a hlavně zahraničním skupinám, aby ukázaly vděčnému publiku to nejlepší, co na zdařilé letošní Rožnovské slavnosti přivezly.

Václav Žalud

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA