PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ


Nadpis Tabulky 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Tabulka 1
Nadpis Tabulky 2
Tabulka 2
Tabulka 2
Tabulka 2


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Učedníci hrnčířské a drátenické dílny

Časopis Folklor 5/04
Nemalá část z dvou a půl tisíce návštěvníků 3. ročníku Dne hrnčířů a dráteníků v rožnovském skanzenu se zapojila ze zájmu do učednické dílny mistrů tohoto prastarého řemesla. Do práce jim přitom vyhrával, zpíval a tancoval například středoslovenský folklor soubor Poĺana studentů brněnských vysokých škol.
Trpěliví zájemci nejenže kupovali pestrou paletu dekorovaného zboží od moravských i slovenských hrnčířů a dráteníků, ale sami zkoušeli práci na hrnčířském kruhu, modelování z hlíny a základní techniky drátování. Smáčeli ruce v kalníku, tvarovali nádoby rotující na kruhu hrnčířskými čepelemi i hubkami. Zejména učitelé výtvarné výchovy a také nezaměstnaní - možní noví výrobci - se potýkali s dekorováním keramiky od malování fajanse přes škrábání vzorů, zdobení engobami až po malování s kukačkou, tedy malou hliněnou nádobou s barvou.
Ze čtyřiceti mistrů, účastníků setkání, jich bylo nejvíce z oblasti Kunštátu na Moravě a Uherského Hradiště, kde má toto řemeslo mnohasetletou tradici.
Naopak drátenictví se zrodilo na Slovensku v 18. století, když obyvatelé chudých a neúrodných severozápadních oblastí začali odcházet za prací a přivýdělkem do světa s trochou nářadí v brašně či dřevěné krosně na zádech. Ještě v padesátých letech minulého století putovali od vesnice k vesnici a nabízeli své služby. Nejčastěji oplétali keramické nádoby (zvláště kameninové), aby je drátěná síť zpevnila a chránila. Dráteníci opravovali nejrůznější předměty z plechu a drátu (pastičky na myši, naběračky, šlehače, žehličky, košíky na brambory, struhadla, plechy na pečení, dělali zahradní nábytek, lampová stínidla) a též opravovali zemědělské stroje. Učedníci v rožnovském skanzenu vlastnoručně zkoušeli klasické oplétání keramiky, dekorativní drátování skla, vajíček a kamenů, výrobu šperků i užitkových předmětů.

Václav Žalud

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA