PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vsacan s Jasénkú na pěknú notečku

Časopis Folklor 5/04
A tož sa zešli. Muzikanti, zpěváci a tanečníci souborů Vsacan a Jasénka, aby společným programem zahájili jubilejní 60. výročí Valašského souboru písní a tanců Jasénka. V loňském roce byl jubilantem - šedesátníkem soubor Vsacan, jehož výročí otevřela komponovaným programem Jasénka.
I tentokrát přišlo do vsetínského kulturáku 6. dubna 2004 hodně dychtivých diváků, plný sál těch, kteří mají rádi lidové umění. A že to umění opravdu je, dokázali všichni účinkující v mistrné režii Miroslava Ekarta druhého. Ten první byl totiž divákem v hledišti a v pořadí třetí tancoval na jevišti se Vsacanem. (Obdivuhodná rodinná tradice).
Slavnostní program byl zahájen obřadním nástupem tanečních párů středem hlediště v rytmu Starodávného, jímž přitančili až na jeviště, kde dominoval sólový pár. Pak už následoval repertoár samotného Vsacanu. Klobúcké čardáše, salašnické, taneční obrázek Zahrajte ně dokolečka, sólo CM Na uherskéj straně. Další část programu patřila společným ogarským, pasteveckým hrám. Ogaři obou souborů dokázali svým bujarým hraním roztleskat celý sál a přesvědčili všechny, že jsou těmi pravými ogárky na pasínku. Krásně zazněly i dívčí sbory, zvláště ten chlapský sbor obou souborů zněl sálem jako nádherný chorál. Zbojnickým tancem obou souborů vyvrcholilo společné vystoupení Vsacanu a Jasénky. Pak už Vsacan symbolicky předal jeviště i s valaškou jen jaséneckým jubilantům. Ondráš, Záletník, Luženská veselica, Točená, byly ty nejlepší skvosty, kterými vygradoval celý program. A když pak v závěru opět oba soubory společně zatančily temperamentní Uherskou, byli všichni diváci jak v Jiříkově vidění. Bylo to pěkné, ba přepěkné.

Jiřina Kašparová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA