PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Úsměváci jsou pašáci

Časopis folklor 5/04
S trochou nostalgie jsem se začetla do připomínky 40. výročí souboru Úsměv z Horní Břízy. Připomněla mi totiž pár pěkných roků spolupráce s tímto dnes už mezinárodně populárním souborem, který rozdával všude (a doufám, že stále rozdává) smích, radost a optimismus, i když někdy s kritickým podtextem. Připomněla mi období, kdy jako pracovnice tanečního oddělení Ústředního domu lidové tvořivosti jsem znala důvěrně všechny tehdejší české a moravské soubory. Bylo to prostřednictvím seminářů, nespočetných instruktáží, osobní pomoci.
Spolupráce s Úsměvem byla ještě užší. Především v období, kdy soubor začínal. Vzpomínám si, jak jsme se Zdeňkem Bláhou sedali u klavíru, diskutovali, dohadovali se, zkoušeli, až vznikla ona pověstná Kajda, která znamenala první krok tohoto souboru mezi tzv. špičky. Zdeněk dostal hlavní cenu za hudbu, já za choreografii na tehdejším celostátním festivalu v Popradu.
Potom už šli Úsměváci svou vlastní cestou a úspěšně bořili mýty, že taneční technika zachrání vše. Přicházeli s desítkami neotřelých nápadů podepřených výbornou interpretací tanečníků - herců (nebo spíše obráceně) a vynikajících muzikantů a konečně dokázali velmi pohotově využít režijních podnětů Vaška Bárty.
Soubor Úsměv ukázal tak jednu z cest, která je v činnosti našich folklorních souborů nezanedbatelná. A já mu přeji, aby současná šťastná konstelace muzikantů, choreografů, interpretů pokračovala i v dalších desítkách let.

Eva Rejšková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 16.09.2004 v 13:43 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA